Kody kreskowe GS1 używane do ułatwienia sprzedaży

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Kody kreskowe GS1 są powszechnie stosowanym nośnikiem informacji, niezależnie od rodzaju działalności ani lokalizacji zakładu. Jednak wielu początkujących użytkowników kodów GS1 często ma problem z ich odpowiednim doborem. Wbrew pozorom kody te dzielą się jedynie na wykorzystywane w handlu, w umowach biznesowych i w komunikacji marketingowej.

Kody kreskowe GS1 używane do ułatwienia sprzedaży

Nie ma obywatela, który chociaż raz nie spotkał się z klasycznymi kodami kreskowymi, skanowanymi w sklepach i supermarketach przez ekspedientów. To właśnie kody EAN-13 i EAN-8 pozwalają nam na zrobienie tygodniowych zapasów jedzenia w kilka minut. Zaszyfrowane w małym, łatwym do odczytania kodzie kreskowym informacje stanowią oddzielny identyfikator dla każdego produktu, wyróżniającego się choćby najmniejszą cechą od innych, na przykład rozmiarem, kolorem, odmianą, czy posiadaniem guzików. Dzięki temu towary nie muszą być dokładnie analizowane i wyceniane przed dokonaniem handlu, ponieważ po zeskanowaniu kodu sprzedawca wie, jaki produkt jest obiektem sprzedaży.Istnieją jednak produkty, których sprzedaż wymaga bardziej specyficznych, często też zmiennych informacji. Najczęściej są to leki i inne produkty medyczne, a także towary o nietypowych wymiarach.Dla takich towarów najlepiej sprawdzi się kod GS1 DataBar.

Pozwala on na zakodowanie znacznie większej ilości informacji niż standardowe kody EAN, takich jak masa produktu, data ważności, czy numer seryjny. Rozpoznamy go po charakterystycznych, szerokich kreskach, których nie ma w kodach kreskowych typu EAN.Często, podczas kupowania produktów hurtowo, bezpośrednio od dostawców, niemożliwym jest przeskanowanie każdego z nich za pomocą kasy fiskalnej. Właśnie dlatego hurtownie używają specjalnego kody kreskowego ITF 14, którym oznaczają całe opakowania produktów, bądź nawet kartony dostarczane kupującemu. Ułatwia to handel i podział informacji zarówno sprzedawcy, jak i klientowi.

Kod kreskowy do przekazania informacji biznesowych

Zawierając umowy z inną firmą, czy z osobami prywatnymi, często musimy przekazać im dużą ilość informacji biznesowych. Procedury prawne zwykle wymagają dostarczenia klientowi informacji o wszelkich cechach produktów i usług, od wymiarów, po numery seryjne. W tym celu powstał kod kreskowy GS1-128, który dzięki znacznie większej ilości kresek niż przy innych kodach, pozwala na zawarcie bardzo wielu informacji.Kod ten używany jest głównie przez firmy transportowe i pakujące, jednak można spotkać go podczas wymiany informacji z każdym przedsiębiorcą. Możemy łatwo zauważyć, że to właśnie z tym kodem kreskowym GS1 mamy do czynienia, zwracając uwagę na jego długość. Kody kreskowe gs1-128 są charakterystycznie podłużne, ze względu na zawartą w nich ilość informacji.

Kody używane do komunikacji marketingowej

Niektóre produkty wymagają przekazania specjalnych informacji klientowi. Tworzenie bardzo długich, mało czytelnych etykiet z cechami produktu jest nieefektywne, dlatego zaczęto stosować kody kreskowe GS1 DataMatrix. Pozwalają one na zawarcie wszelkich informacji, takich jak daty ważności produktu, czy numery partii narzędzi medycznych. Pomagają one w dbaniu o bezpieczeństwo naszych klientów.Coraz większą popularnością w społeczeństwie cieszą się kody kreskowe GS1 QR. Można użyć ich w innych celach, jednak najczęściej zawiera się w nich linki przekierowujące klienta na odpowiednie strony www. Dzięki temu możemy pokazać naszemu klientowi praktycznie wszystko, od prostej fotografii czy filmu, po całe strony tekstów tematycznych i innych artykułów. Kody QR mają zastosowanie w każdej branży, jak i w prywatnym życiu, a ich użycie staje się coraz powszechniejsze.