Druk sublimacyjny – ciekawa forma tworzenia nadruku

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Tradycyjne sposoby tworzenia różnych produktów coraz częściej są wypierane przez nowe technologie, tak również jest w przypadku drukowania. Dzieje się tak, ponieważ innowacyjne metody przygotowywania nadruków są bardziej ekologiczne, tańsze i nadają się na wiele rozmaitych powierzchni. Sublimacja druk jest jednym z takich nowoczesnych form drukowania.

Druk sublimacyjny – po co i dla kogo?

Ten rodzaj druku staje się coraz bardziej popularny ze względu na swoją trwałość, niski koszt oraz dużą możliwość personalizowania pojedynczych nadruków. Każdy klient sam w swoim zakresie może stworzyć grafikę, ilustrację lub tekst, który ma zostać wydrukowany, a potem nałożony na dany przedmiot, odzież lub gadżet. Druk sublimacyjny nadaje się zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla większych przedsiębiorstw. W łatwy sposób możemy sobie takim drukiem ozdobić ulubioną bluzkę, bluzę lub kubek. Sublimacja druk nadaje się na różne powierzchnie, tkaniny.

Czym charakteryzuje się druk sublimacyjny?

Przede wszystkim jego barwniki powstają na bazie wody, a nie tak jak do tej pory było przy pomocy rozpuszczalnika. Technologia ta jest, więc ekologiczna, ponieważ nie używa się przy niej żadnych szkodliwych substancji. Jest również nieszkodliwa dla zdrowia, a koszulki z nadrukiem wykonanym w tej technice mogą nosić nawet małe dzieci. Plusem jest także to, że ten druk nie wydziela żadnego zapachu. Sublimacja druk to tak zwany druk pośredni. Najpierw tworzona jest grafika, tekst, który drukowany jest na specjalnym papierze transferowym, dopiero później nadruk jest odciskany przez specjalną prasę. Pod wpływem dużego nacisku i temperatury, nadruk zmienia się w gaz i przenika w strukturę danego przedmiotu.

Najważniejszymi cechami druku sublimacyjnego jest jego trwałość i jakość. Ubrania, na których umieścimy ten rodzaj druku, mogą być prane, prasowane, suszone mechanicznie. Nawet po tych wszystkich czynnościach druk nie będzie się kruszył, blaknął, zostanie taki, jaki był na początku.

Dużą zaletą tej technologii jest to, że jest łatwa i szybka do wykonania oraz nałożenia. Wystarczy jedno urządzenie, jakim jest prasa termotransferowa, ciekawy pomysł i przedmiot, na którym ma pojawić się nadruk.