Alkomaty policyjne oraz dowodowe – profesjonalne sprzęty

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Alkomaty profesjonalne to urządzenia, z którymi ma się najczęściej styczność podczas kontroli drogowej. Kierowcy zaczynają panikować, bo alkomaty policyjne potrafią sprawdzić trzeźwość osoby za kółkiem i wykonać dużo pomiarów w krótkim czasie. W artykule opiszemy zarówno te urządzenia, jak i sprzęty używane w sądzie.

Alkomat stosowany przez służby mundurowe – zalety i wady

Jest to urządzenie przesiewowe, dzięki któremu policjanci mogą w szybko wyodrębnić z dużej grupy konkretne osoby będącą pod wpływem alkoholu. Wystarczy godzina, aby wykonać kilkaset testów (jeden pomiar trwa raptem od 3 do 5 sekund).

Drugą zaletą jest oczywiście bezkontaktowość. Mowa oczywiście o możliwości dmuchania do końcówki sprzętu z pewnego dystansu (wynosi on nawet kilka centymetrów). To bardzo dobre rozwiązanie, kiedy przeprowadzana jest akcja typu „Znicz”.

Mimo że te alkomaty profesjonalne mogą bez problemu pracować zimą przy minusowych temperaturach, to niestety mają wadę. Jest nią widoczny czasem zakres błędu spowodowany dodatkowym powietrzem, jaki dostanie się do sensora

Zasada działania alkomatów policyjnych

Alkomaty policyjne mają wbudowane dwie diody. Zielono-czerwona oznacza, że sprzęt jest już gotowy do wykonania pomiaru. A druga informuje o wyniku, przyjmując jedną z trzech barw.

Zielona przypisana jest dla stężenia alkoholu poniżej 0,11 promila; natomiast żółta wyświetli się, kiedy ma się do czynienia z przedziałem do 0,12 do 0,21. Jest jeszcze czerwony kolor. Ten pojawi się przy stężeniu wynoszącym co najmniej 0,21 promila.

Uwaga! Żółta barwa powoduje często pewne problemy. Chodzi o to, że dotyczy ona kierowców trzeźwych oraz także tych będących w stanie wskazującym. Zdarza się więc, że należy wykonać kolejne badanie, aby określić, czy na pewno badany człowiek może dalej kierować swoim autem.

Alkomaty dowodowe

Poza alkomatami policyjnymi, są również dowodowe. Najbardziej dokładne, dające wynik, który stanowi niezbity dowód na nietrzeźwość osób za kółkiem. Przydają się szczególnie w sądzie w trakcie wielu postępowań i trudnych do rozstrzygnięcia sporów.

Ale w alkomaty dowodowe powinni zaopatrzyć się także właściciele firm produkcyjnych czy transportowych, gdzie należy kontrolować zatrudnione osoby. Takie urządzenia wpłyną na większe bezpieczeństwo. Są one wyposażone w ciekawe, inteligentne funkcje, chociażby w czujniki elektrochemiczne. Co ważne, potrafią wykonać nawet 300 pomiarów w ciągu jednej godziny!