Porady uniwersalne: sauna w domu

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Sauna, fiński wynalazek poprawiający komfort życia i dobre samopoczucie. Koszty, choć opinia obiegowa jest odmienna, wcale nie są tak wysokie. Producenci dostarczają gotowych rozwiązań i nawet samodzielny montaż nie nastręcza kłopotów. Oto poradnik jak rozwiązać pozytywnie podstawowe kwestie tematu sauna fińska do domu.

1. Gabinet odnowy biologicznej

Skąd się bierze zbawienny wpływ sauny na zdrowie. Otóż przebywanie w rozgrzanym do kilkudziesięciu stopni Celsjusza powietrzu, podnosi temperaturę skóry do około 40-42 stopni, a temperaturę wnętrza ciała o 2-3 stopnie od nominalnej. Wywołuje to efekt tzw. „gorączki” i produkcję przez system odpornościowy przeciwciał do zwalczania drobnoustrojów.

Po kilkunastu minutach w rozgrzanym wnętrzu zaleca się wzięcie zimnego prysznicu. Aktywizuje on ukrwienie skóry i relaksuje rozluźniając spięte mięśnie.

2. Jak zrobić saunę w domu?

Sauny fińskie do domu można organizować wewnątrz pomieszczeń lub jako obiekty wolnostojące.

Rodzaje sauny
a) Sauna sucha − temperatura sięga stu stopni a wilgotność 10%
b) Sauna mokra=, najczęściej wykorzystywana − temperatura między 70 a 90 °C przy wilgotności 25–35%.
c) Sauna ziołowa, stosowana w celach leczniczych − temperatura nie przekracza 70 °C, a wilgotność 65%.

3. Niezbędne akcesoria do sauny
Dobrze wyposażona sauna fińska do domu wymaga posiadania kilku drobiazgów:
− termometr
− higrometr
− czerpaki i wiaderka
− czasomierz, może być klepsydra piaskowa
− osłony na plecy.

Producenci oferują wiele innych drobiazgów umilających przebywanie w saunie.

4. Organizacja trzech najważniejszych elementów
a) oświetlenie w saunach fińskich do domu − oprawy świetlne muszą być bezpieczne i nie mogą przepuszczać do wnętrza wilgoci; montowane są na ścianach w pewnej odległości od pieca; należy z wyczuciem serwować natężenie światła

b) wentylacja − ważna rzecz − błędy w działaniu mogą doprowadzić do zawilgocenia pomieszczenia; wpływa też na temperaturę wewnątrz pomieszczenia i zapobiega przegrzewaniu.

c) podłoga do sauny fińskiej w domu − wysoka temperatura i wilgoć powoduje konieczność użycia materiałów na tyle odpornych, by oprzeć się obu czynnikom; podłoga powinna być pokryta materiałem antypoślizgowym; woda powinna mieć swobodny odpływ do kanalizacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw