Ile gniazdek na osobę?

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Ilość sprzętu elektronicznego w domu ciągle wzrasta. W wielu przypadkach ludzie uzależnieni są od ładowarek, a gniazdka elektryczne to najbardziej oblegane miejsca w domu czy poza nim. Jak zatem poradzić sobie z wzrastającą liczbą urządzeń walczących o gniazdo elektryczne? kluczem jest dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna.

O co dbamy projektując instalację?

Przede wszystkim należy pamiętać, że projektując instalację elektryczną należy postawić na względy bezpieczeństwa. Należy skonsultować się ze specjalistą posiadającym odpowiednie uprawnienia do pracy z prądem. Specjalistą nie jest jednak sąsiad czy szwagier, którzy kiedyś coś, gdzieś robili. Skontrolujmy aktualność uprawnień osoby wykonującej nam instalacje, wtedy będziemy mieć pewność, że mamy dobre gniazdka. Gdy mamy pewność, że rozmawiamy i pracujemy ze specjalistą scharakteryzujmy swoje potrzeby. Ile urządzeń będzie przypadało na jedno gniazdo elektryczne. Które będą bardziej oblegane? Zwróćmy uwagę na nieoczywiste rzeczy, tak jak liczba sprzętów w łazience.

Pralka, suszarka, szczoteczki do zębów czy golarka to oczywiste sprzęty. Ale aktualnie dołożyć można irygator do zębów, pilnik do stóp i inne tego typu urządzenia. A liczba ich ciągle rośnie. Należy zadbać o odpowiednią liczbę gniazdek w łazience oraz o to by były one zabezpieczone przed wilgocią.

Liczba osób ma znaczenie

W zależności od liczby domowników należy dostosować liczbę gniazdek w pomieszczeniach sypialnianych czy dziennych. Kiedyś dziecko przy biurku miało tylko lampkę. Aktualnie powinno mieć miejsce na drukarkę, laptopa i ładowarkę do swojego telefonu. W pomieszczeniu sypialnym dorośli ładują telefon, zegarek czy tablet. Gniazdka elektryczne należy usytuować w odpowiedniej ilości w okolicach łóżka czy szafki nocnej aby korzystanie było jak najwygodniejsze. Dobre gniazdka elektryczne powinny być łatwo dostępne i wygodne w korzystaniu oraz bezpieczne. Nie ma mowy o iskrzeniu, wypadaniu ze ściany. O ile dorosły może zachować pewne względy bezpieczeństwa, o tyle dzieci muszą być zabezpieczone dodatkowo. Dlatego dobre gniazdka dla dzieci powinny mieć wbudowaną blokadę i nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie w tym temacie. Instalacja elektryczna jest niezwykle ważnym elementem projektu domu, dlatego warto przemyśleć wszystkie jej elementy i myśleć przyszłościowo.