Czego dowiesz się z artykułu
Nikomu nie trzeba tłumaczyć tego, jak ważne jest utrzymywanie stałej higieny. Pomimo dość wysokiej świadomości ludzi na temat chorób przenoszonych drogą kropelkową, wiele osób w dalszym ciągu jest z higieną na bakier. Być może warto więc przypominać, dlaczego higiena rąk jest kluczowa dla zdrowia ludzi wokół nas oraz dla nas samych.
Dlaczego higiena rąk jest tak ważna?
Ludzkie dłonie dotykają tysiąca przedmiotów każdego dnia. Nic więc dziwnego, że są one siedliskiem chorobotwórczych mikroorganizmów, które z łatwością przenosimy w inne rejony naszego ciała, a także na ludzi, którzy znajdują się wokół nas.
Ręce odgrywają kluczową rolę w procesie przenoszenia chorobotwórczych bakterii i wirusów, dlatego dbanie o ich higienie jest obowiązkiem każdego z nas. Prawidłowa Higiena rąk pomoże nie tylko zachować nasze własne zdrowie, ale także przyczynia się do poprawy jakości zdrowia publicznego.
Wytyczne WHO dotyczące prawidłowej higieny rąk
Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO, opublikowała oficjalne rozporządzenie dotyczące utrzymywania higieny rąk w opiece zdrowotnej. Częste i regularne mycie rąk oraz noszenie ochronnych rękawic to z pozoru prozaiczne czynności, które tak naprawdę mają ogromne znaczenie.
Każda osoba, która pracuje w służbie zdrowia ma obowiązek dezynfekować ręce przed i po kontakcie z każdym pacjentem. Niestety według oficjalnych statystyk, nawet personel medyczny nie zawsze stosuje się w prawidłowy sposób do tego rozporządzenia. Uważa się, że wielu medyków stosuje rękawice ochronne nie jako uzupełnienie dezynfekcji rąk, a jej zastępstwo.
Mycie czy dezynfekcja?
Czy mycie rąk i ich dezynfekcja to jedno i to samo? Nie do końca. Dezynfekcja jest procesem, który polega na spryskaniu dłoni środkiem odkażającym. Jest to szybszy i zdecydowanie bardziej komfortowy sposób pozbycia się chorobotwórczych patogenów.
Mycie rąk to proces, który zajmuje około 30 minut. Każda publiczna łazienka powinna umieszczać w widocznym miejscu instrukcje dotyczące prawidłowego sposobu mycia rąk. Tylko w taki sposób zadbamy o zdrowie publiczne i przyczynimy się do zapobiegania rozwoju chorób zakaźnych.