Pies – adoptować czy kupić?

wypoczynek

Wersje demo ERPWritten by:

Czego dowiesz się z artykułu

Posiadanie psa potrafi być wspaniałą sprawą. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy psa sobie nie sprawić. Posiadanie psa jest jednak sprawą dość poważną. Zanim zdecydujemy się na kupno lub adopcję, powinniśmy wiedzieć co nieco o tym, z czym może wiązać się posiadanie psa.

Kupno psa

Kiedy zastanawiamy się nad kupieniem psa, zazwyczaj w pierwszej kolejności zwracamy się w kierunku Internetu. Psy na sprzedaż nie są wcale rzadkim ogłoszeniem. Czy powinniśmy jednak korzystać z tego typu ogłoszeń?

Kiedy widzimy ogłoszenie w Internecie: „psy na sprzedaż” i ogłoszenie takie jest zamieszczane przez osobę prywatną, powinno nam zapalić się od razu czerwone światło. Wiele takich ogłoszeń to ogłoszenia nielegalnych hodowli, w których zapewne nie zapłacimy i tak mało, a dodatkowo nie mamy pewności co do tego, w jakich warunkach zwierzęta tam są przetrzymywane.

Kiedy chcemy kupić psa, najlepiej jest zwrócić się do licencjonowanej hodowli. Po zakupie powinniśmy dostać dwa dokumenty. Pierwszym jest rodowód naszego pupila, a drugim potwierdzenie dokonania transakcji.

Pies ze wsi

Czasem jest tak, że na wsi jest dużo ogłoszeń o tym, że „sprzedam psa” lub „kupie psa”. Takie psy są najczęściej „kundlami”. Z kundlami jest jednak mały problem. Nigdy nie wiadomo, jaki charakter będzie mieć pies, kiedy dorośnie, ponieważ pula genowa takich psów jest w zasadzie nieznana.

Adopcja psa

Jeśli nie chcemy korzystać z hodowli, bo jest jednak dla nas za droga, a ogłoszenia „sprzedam psa” wydają nam się zbyt podejrzane, mamy jeszcze trzecią opcję. Adopcja psa jest to wspaniały gest z naszej strony wobec zwierząt, ale musimy wiedzieć co nieco o adoptowanych zwierzętach.

Adopcja jest lepsza, niż korzystanie z miejsc, gdzie są psy na sprzedaż. Możemy się poczuć lepiej, ponieważ nie kupie psa, ale adoptuję zwierzaka w potrzebie. Musimy jednak wiedzieć, że adopcja polega na tym, że adoptujemy zwierzę, które może mieć traumatyczne przeżycia.

Bardzo ważne jest w momencie dokonywania wyboru adopcyjnego, abyśmy porozmawiali z opiekunem danych zwierząt. Może się okazać, że piękny pies, który nas urzekł, może być w niewprawnych rękach niebezpieczny. Brzmi to może nieco bezdusznie, ale osoby bez wcześniejszego doświadczenia najlepiej, aby adoptowały szczeniaka.