Jak wybrać struny do gitary?

wypoczynek

Wersje demo ERPWritten by:

Każdy gitarzysta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bez strun jego instrument jest całkowicie bezużyteczny. I nie ma tu większego znaczenia, czy chodzi o gitarę elektryczną, akustyczną, czy też o basową. Każda z nich swoją pracę opiera o strunach gitarowych. W jaki jednak sposób powinno się dobierać struny do gitary? Jakie ich cechy powinno się brać pod uwagę?

Materiał wykonania

Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas wybierania struny do gitary jest określenie tego, z jakiego ma zostać ona wykonana materiału. Ma to wpływ nie tylko na brzmienie instrumentu, lecz również na to, czy będzie on w ogóle wydawał z siebie jakiś dźwięk. Przykładowo do gitary elektrycznej i basowej, koniecznie muszą być zastosowane jedynie takie struny gitarowe, które wykonane będą z elementów metalowych. Zwykła struna gitarowa nylonowa w przypadku takich gitar okaże się po prostu bezużyteczna. Nylonowe struny gitarowe mogą być z powodzeniem stosowane w przypadku modeli akustycznych. To właśnie m.in. dzięki temu materiałowi gitara akustyczna posiada tak ciepły i przyjemny dla ucha dźwięk, podczas gdy gitara elektryczna, za sprawą metalowych strun generuje dźwięk nieco ostrzejszy.

Jaki rozmiar struny do gitary wybrać?

Oprócz materiału, z którego struna może być zrobiona, dużą uwagę trzeba zwrócić również na to, jakiego ma ona być rozmiaru. Nie chodzi tu oczywiście o długość struny, która jest standardowa, lecz o jej grubość. Od czego to zależy? W głównej mierze tak naprawdę od stylu gry. Przyjmuje się, że początkujący gitarzyści powinni używać strun uniwersalnych o wypośrodkowanej charakterystyce. Osoby, które mają już nieco więcej doświadczenia, mogą natomiast pokusić się o korzystanie ze strun cieńszych, lub też grubszych. Jaka z tym wiążę się różnica? Grubsze struny mają to do siebie, że są potężniejsze, a pochodzące z nich dźwięki są mocniejsze i donioślejsze. Niestety są to również struny, które wymagają o wiele większego wysiłku podczas grania. Struny cieńsze, to takie, które wymagają o wiele mniej wysiłku podczas grania, więc gra się na ich o wiele łatwiej. Oczywiście tracą z tego powodu nieco na swojej mocy. Warto więc znaleźć odpowiedni rozmiar strun, który pasować będzie do własnego gustu i charakterystyki gry na gitarze.