Test nifty

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Początek ciąży to dość intensywny moment dla każdej mamy (oraz dzidziusia). To bowiem w tym okresie wykonuje się najwięcej badań, by sprawdzić, czy maleństwo jest zdrowe oraz czy w początkowej (najważniejszej) fazie rozwija się prawidłowo. Wiele mam właśnie w tym okresie wykonuje specjalistyczny test nifty. Co warto o nim wiedzieć? Kiedy należy go zrobić? Jaki jest jego koszt? Zapraszam poniżej.

1. Test nifty – co to takiego?

Test nifty to nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny, który ma za zadanie określić ryzyko wystąpienia trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu. To z nich bowiem wychodzą takie choroby jak np. zespół Downa, Edwardsa i Pata., aneuploidii chromosomów płci oraz kilkunastu zespołów wad wrodzonych, spowodowanych innymi nieprawidłowościami chromosomowymi. Takie „zestawienia chromosomów” wynikają najczęściej z wad wrodzonych, dlatego ich wczesne wykrycie jest niezwykle ważne i potrzebne.

2. Jak wyglądają nifty testy?

Nifty testy przeprowadza się w specjalistycznych gabinetach, w których to pobiera się niewielką próbkę krwi przyszłej mamy, której osocze zawiera materiał genetyczny dziecka (tzw. pozakomórkowy, płodowy DNA, cffDNA). Na jej podstawie już po kilku tygodniach, mama otrzymuje wynik, który określa jakie jest ryzyko wystąpienia wspomnianych wcześniej chorób. Test ten jest absolutnie bezpieczny zarówno dla samej mamy, jak i płodu, dlatego też wiele mam bez problemu poddaje się ich wykonania w pierwszych miesiącach ciąży. Wielu lekarzy przyjmuje, iż dogodny czas na tego typu badania to okres od 10 a 24 tygodnia ciąży.

3. Gdzie wykonać testy?

Nie wszystkie gabinety oraz ginekolodzy posiadają specjalistyczne sprzęty do wykonywania tego typu badań. Najczęściej w wielu Polskich miastach (w tych dużych) istnieją specjalne placówki, które zajmują się tego typu badaniem. Są to prywatne gabinety, do których udaje się przyszła mama i nie potrzebuje w tym celu skierowania od swojego ginekologa. Wystarczy karta ciąży oraz dokładna wiedza o jej przebiegu.

4. Cena badania

Nifty test to badanie dość kosztowne. Cena w większości gabinetów waha się od 2000 do nawet 3000 zł. Wiele mam jednak z pełną świadomością decyduje się na tego typu badanie, gdyż już na wczesnym etapie można wykryć wiele chorób oraz stwierdzić, czy nasz maluch nie będzie obciążony pewnymi nieprawidłowościami.