Czego dowiesz się z artykułu
Kobietom w ciąży przysługuje wiele praw. Nie obejmują one jedynie przepuszczania w kolejce do kasy, ustępowania miejsca w autobusie czy ochrona w zakresie prawa pracy. Przede wszystkim są to ogólnodostępne i darmowe badania.
Jakie badania w ciąży objęte są refundacją?
Panie w stanie błogosławionym muszą regularnie monitorować stan swojego zdrowia. Każde bowiem odchylenie wyników od ogólnie przyjętej normy może świadczyć o potencjalnych problemach zdrowotnych rozwijającego się płodu. Wykonywanie licznych badań w prywatnej służbie zdrowia wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego warto, aby każda kobieta wiedziała, jakie badania są refundowane. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporej sumy, która z pewnością przyda się w pierwszych miesiącach życia maluszka, chociażby na zakup pieluch. Warto wiedzieć, że każda ciężarna ma prawo do opieki ginekologa w państwowej służbie zdrowia. Lekarz ten w czasie trwania ciąży pacjentki, zobowiązany jest do wykonania 3 badań USG (po jednym w każdym trymestrze), a także może wystawić skierowanie na przykład na morfologię, badanie moczu czy krzywej cukrowej. W niektórych przypadkach kobiety ciężarne dostają również skierowanie na badania prenatalne na NFZ.
Kiedy wykonuje się badania prenatalne?
Badania prenatalne na NFZ, obejmujące między innymi testy PAPP-a, amniopunkcję czy biopsję płodu, wykonuje się wyłącznie u kobiet, u których jest wysokie ryzyko ciąży. Na tego typu badania prenatalne NFZ kieruje pacjentki, które są po 35 roku życia, bądź w poprzedniej ciąży zaobserwowano tzw. abberacje chromosomowe. Są to wszelkiego rodzaju zmiany i modyfikacje w obrębie liczby lub układu chromosomów. Badania prenatalne NFZ mogą pomóc w wykryciu wad płodu a także w podjęciu decyzji o leczeniu dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Medycyna umożliwia bowiem wykonywanie różnych zabiegów na dziecku, będącym w brzuchu mamy. Takie zabiegi zaliczają się do leczenia prenatalnego i mogą pomóc dziecku z wrodzonymi wadami serca, rozszczepem kręgosłupa, wadami układu moczowego czy oddechowego. To dlatego tak ważne jest, aby wykonane zostało badanie prenatalne nfz umożliwia refundowanie tego typu działań również w przypadku, jeśli kobieta urodziła wcześniej chore dziecko lub straciła ciążę.