Czego dowiesz się z artykułu
Depilacja laserowa jest uznawana obecnie za najskuteczniejszy pod względem czasu odrastania niepożądanych włosów sposób na depilację. Dobrze przeprowadzony zabieg nie pozostawia śladów, nie daje skutków ubocznych, a jedynie gładką skórę – i to przez wiele lat.
Przygotowania do zabiegu
Aby specjalista przeprowadzający zabieg depilacji laserowej mógł pozytywnie ocenić szanse na jej powodzenie, powinien przeprowadzić konsultację z pacjentem nawet na kilka miesięcy przed planowaną depilacją. Wiązki lasera wchodzą w reakcję z melaniną zawartą w skórze i włosach, dlatego aby zapobiec poparzeniom skóry, trzeba dobrze przygotować się do zabiegu – powinna o tym poinformować osoba, która będzie przeprowadzała zabieg. Należy zrezygnować ze stosowania leków i ziół światłouczulających, a także samoopalaczy i tabletek wspomagających gromadzenie się melaniny w skórze, i tym samym uskuteczniających opalanie. Zabronione jest również przebywanie na słońcu i opalanie w solarium. Trzeba również na miesiąc przed zabiegiem zrezygnować z innych metod depilacji oraz z golenia. Włoski należy ogolić maszynką dopiero dzień przed zabiegiem, ponieważ nie pracuje się na włosach długich.
Przebieg depilacji laserowej
Depilacja laserowa polega na wyemitowaniu ze specjalnego urządzenia przypominającego pistolet wiązki promieni świetlnych o odpowiedniej długości fali. Wiązki światła działają na melaninę zawartą w komórkach włosa, unieczynniając ich wzrost. Podczas pracy urządzenia laserowego naświetlane są niewielkie partie ciała. W związku z tym zabieg depilacji pach czy górnej wargi będzie trwał znacznie krócej, niż depilacja całych nóg lub okolic bikini. Sam zabieg nie jest bolesny ani inwazyjny, jednak kontakt lasera ze skórą powoduje uczucie mrowienia, czy nawet lekkiego kłucia. Nie wymaga to jednak stosowania żadnych środków znieczulających, nawet miejscowo.
Ostrzeżenia dla pacjentów po zabiegu
Osoba przeprowadzająca zabieg musi poinstruować pacjenta, jak ma postępować przez kolejnych kilka dni do kilku tygodni po depilacji laserowej. Przede wszystkim skóra przez kilka godzin do kilku dni ma prawo być zaczerwieniona i podrażniona. Nie należy w tym czasie stosować żadnych balsamów i kremów (stosuje się jedynie specjalny krem po depilacji laserowej, łagodzący skórę). Do mycia najlepiej używać delikatnych żeli bez dodatku mydła, dla skóry wrażliwej, nie pocierać skóry ręcznikiem, nie stosować dezodorantów, a przede wszystkim – nie opalać się.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologia Esteti-Med