Czego dowiesz się z artykułu
Dawniej leczenie trądziku światłem niebieskim przeprowadzało się wyłącznie w gabinetach medycyny estetycznej. Dziś coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju na rzecz zabiegów wykonywanych w domu. O czym warto pamiętać przed zastosowaniem tegoż światła? Czy istnieją jakieś obostrzenia dotyczące takich zabiegów?
Bezpieczeństwo to podstawa
Należy zacząć od tego, że o ile Urządzenia do leczenia trądziku (metodą domową) są raczej dość mało agresywne w działaniu, to samo światło może zaszkodzić niektórym tkankom i narządom. Dotyczy to zwłaszcza oczu, które są bardzo podatne na działanie takiego światła. Dlatego należy je chronić przed jego bezpośrednim oddziaływaniem.
Jak to zrobić? W tym celu wystarczą zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Są one na tyle przyciemnione, że z powodzeniem osłabią strumień światła niebieskiego mknący w stronę oczu. Warto też starać się używać urządzeń do leczenia trądziku w taki sposób, aby ich strumień świetlny nie był kierowany w stronę oczu.
Czystość to podstawa
Przed rozpoczęciem zabiegu (niezależnie czy ma on miejsce w gabinecie czy w domu) należy dokładnie oczyścić i osuszyć twarz. Owszem, istnieje możliwość wcześniejszego nałożenia na skórę odpowiedniego środka pielęgnacyjnego, ale po pewnym czasie i tak trzeba go zmyć.
Skóra poddana oddziaływaniu światła niebieskiego powinna być czysta, gdyż jakiekolwiek zabrudzenia i inne substancje aktywne, mogłyby doprowadzić do zwielokrotnienia siły działania światła lub też do jego osłabienia. Co gorsza istnieje ryzyko, że sytuacja ta mogłaby doprowadzić do różnych powikłań, stanów zapalnych itd.
Właściwy sprzęt na właściwym miejscu
Na koniec warto zwrócić uwagę na sam sprzęt. Urządzenia do leczenia trądziku powinny łatwo mieścić się w dłoni, emitować światło o określonej długości, a także posiadać własny system zasilania (bateria lub akumulator). Dzięki temu sprzęt używany do walki z trądzikiem będzie w pełni skuteczny.
Siła światła niebieskiego emitowanego przez ręczne (domowe) urządzenia do leczenia trądziku jest znacznie mniejsza niż siła światła w gabinetach medycyny estetycznej. Mimo to warto zwrócić uwagę na to, jak używa się tego sprzętu, a także na jego określone właściwości techniczne i użytkowe.