Czego dowiesz się z artykułu
W nowoczesnej medycynie coraz częściej stosuje się dość oryginalne metody leczenia. Jedną z nich jest diatermia, dzięki której – bezpośrednio na stole operacyjnym – dokonuje się stosownych zabiegów z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Wykorzystuje się do tego celu elektrody: bierną i czynną, dzięki którym prąd przepływa przez ciało pacjenta.
Dlaczego prąd jest ważny?
Diatermia pozwala na wykorzystanie w chirurgii prądu elektrycznego o określonym natężeniu. Elektroda bierna odprowadza prąd do diatermii, zamykając w ten sposób obwód elektryczny. Należy pamiętać, by w trakcie przeprowadzania zabiegu z wykorzystaniem elementu biernego, zachować stosowne środki bezpieczeństwa. Zwłaszcza że ma się tu do czynienia z dużym prądem elektrycznym, który w skrajnych przypadkach może wywołać obrażenia tożsame z poparzeniem.
Higiena stosowania
Elektroda bierna jest tak naprawdę elektrodą jednorazową. Ma ona najczęściej postać specjalnej, przewodzącej prąd płytki, którą podkłada się pod pacjenta. Ze względu na jej sposób zastosowania, nie używa się jej w trakcie kolejnych zabiegów. Wynika to również z jej utrudnionej dezynfekcji, która – w przypadku elementów odprowadzających prąd elektryczny – mogłaby doprowadzić do wypadku. Ważne jest też, aby elektrody bierne generowały jak najmniejszy opór. Dzięki temu największe natężenie prądu jest po właściwej stronie czynnej.
Nie tylko diatermia!
Bierne i czynne elektrody jednorazowe nie są stosowane wyłącznie w trakcie zabiegu diatermii. Wręcz przeciwnie, wykorzystuje się je również w trakcie przeprowadzania zaawansowanych badań stanu pacjenta. Takim badaniem jest np. EKG, w trakcie którego prąd przepływa przez obie elektrody jednorazowe, zapewniając możliwość dokładnego monitorowania pracy serca. Podobnie jak i w przypadku diatermii, również i tutaj stosuje się specjalne żele, których zadaniem jest ograniczenie przewodności skóry. Dzięki temu można łatwo uniknąć niebezpiecznych oparzeń.
Podsumowując, prąd elektryczny jest bardzo często wykorzystywany w leczeniu, gdyż podnosi on temperaturę tkanek i usprawnia krążenie. Można go również wykorzystywać w trakcie zabiegu diatermii, aczkolwiek – ze względu na bezpieczeństwo pacjenta – musi mieć on odpowiednie parametry.