Czego dowiesz się z artykułu
Czystek lekarski posiada wiele właściwości prozdrowotnych, a dodatkowo jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu, dlatego jest często polecany jako uzupełnienie leczenia, a także w celach profilaktycznych.
Czystek lekarski rejony występowania i odmiany
Czystek lekarski to krzew o pięknych kwiatach, którego naturalnym środowiskiem jest zachodnia część Azji i basen Morza Śródziemnego. Najczęściej można go spotkać na skalistych, dobrze nasłonecznionych wzgórzach.
Istnieje ponad 50 odmian czystka, które różnią się pomiędzy sobą kolorem i wielkością kwiatów, a także miejscem występowania. Niektóre gatunki wykazują bardzo korzystne działanie prozdrowotne, dlatego są często wykorzystywane w ziołolecznictwie.
Czystek właściwości lecznicze
Posiadane przez czystek właściwości lecznicze są cenione już od wielu lat. Przede wszystkim pomaga on zwalczać infekcje wywołane zarówno przez bakterie, jak i wirusy, a jego silne działanie antyoksydacyjne zapewnia poprawę odporności.
Czystek zastosowanie znajduje również w profilaktyce. Zostało udowodnione, że jego regularne spożywanie w znacznym stopniu obniża ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób, między innymi miażdżycy i różnego rodzaju nowotworów.
Czystek zastosowanie w problemach skórnych
Czystek posiada również bardzo korzystny wpływ na skórę, dlatego jest składnikiem wielu maści i kremów o działaniu leczniczym. Ze względu na właściwości oczyszczające oraz łagodzące, najczęściej stosowany jest w przypadku stanów zapalnych skóry o podłożu bakteryjnym, a także grzybicznym.
Warto jednak wiedzieć o tym, że kosmetyki z dodatkiem czystka lekarskiego sprawdzają się również w pielęgnacji zdrowej skóry. Pomagają w jej dokładnym oczyszczeniu oraz w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia.
Czystek lekarski przeciwwskazania
Czystek jest bardzo bezpieczną w stosowaniu rośliną. Ze względu na brak zawartości teiny w naparze, może być on stosowany nawet przez dzieci. Nie wykazuje negatywnych skutków również w trakcie stosowania przez osoby starsze czy cierpiące na choroby przewlekłe. Często jest polecany nawet kobietom w ciąży, jednak oczywiście w każdym przypadku warto skonsultować chęć suplementacji ze swoim lekarzem.