Czego dowiesz się z artykułu
Endometrioza jest bardzo wyniszczającą chorobą. Wpływa znacznie na układ rozrodczy, często jest przyczyną niepłodności.
Endometrioza co to za dotkliwa choroba, wiedzą tylko te kobiety, które latami cierpią, myśląc, że takie objawy daje miesiączka. Czasami mijają długie lata, zanim chora dowie się, co tak naprawdę jest przyczyną jej cierpienia.
Endometrioza co to za choroba?
Endometrioza jest stanem, w którym endometrium (błona śluzowa macicy) wyściełającej macicę, czyli błona występuje w innych częściach ciała kobiety. Zmiany endometrialne zazwyczaj pojawiają się w obrębie miednicy. Najczęściej na jajnikach, jajowodach, zewnętrznej powierzchni macicy, a także pęcherzu moczowym.
Co miesiąc, tuż przed miesiączką, tkanka, która wyścieła macicę, zaczyna się rozrastać. Jednak nie zostaje wydalona z organizmu podczas miesiączki, tylko namnaża się wokół pobliskich tkanek i narządów. W następstwie tego procesu pojawiają się bolesne tkanki bliznowate i zrosty, a także różnego rodzaju podrażnienia, które oprócz bólu powodują stany zapalne.
Ten stan, który często utrudnia normalne funkcjonowanie, dotyka jedną dziesiątą kobiet w wieku rozrodczym. Bolesna endometrioza wpływa na wiele obszarów życia — pracę, naukę, związki, zdrowie fizyczne i psychikę.
Tylko wczesna diagnoza i leczenie, mogą pomóc opanować tę podstępną chorobę.
Dlaczego endometrioza wpływa na niepłodność?
Endometrioza może doprowadzić do niepłodności na dwa sposoby. Po pierwsze zniekształcone na skutek choroby jajowody nie są w stanie po owulacji przyjąć komórki jajowej, a po drugie stan zapalny spowodowany chorobą może negatywnie wpłynąć na funkcje jajników, komórek jajowych i macicy.
Endometrioza objawy
Endometrioza powoduje nie tylko ból. Do najczęstszych objawów choroby należą bóle przed i w trakcie miesiączki, problemy z pęcherzem i jelitami, bolesne stosunki seksualne i obfite miesiączki.
Rzadkie są przypadki, kiedy choroba nie daje żadnych objawów. Endometrioza objawy daje najczęściej podczas miesiączki, potem na jakiś czas ustępują.
Jednak jeśli bóle podczas okresu są tak silne, że zaburzają normalne funkcjonowanie, lekarz powinien wziąć pod uwagę endometriozę.Chorobę jest bardzo trudno zdiagnozować. Często jest mylona z innymi zaburzeniami, takimi jak na przykład choroba zapalna miednicy albo zespół jelita drażliwego.