Czy można kupić paralizatory bez zezwolenia?

Turystyka i wypoczynek

Wersje demo ERPWritten by:

Choć nikt nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji, samoobrona jest potrzebna, a niekiedy potrzebna. Edukacja już najmłodszych dzieci o tym jak zachować się w sytuacji zagrożenia, jest bardzo ważna. Bardzo często zaleca się noszenie przy sobie przedmiotów do samoobrony. Najbardziej popularne są spraye z gazem pieprzowym oraz paralizatory. Czy ich posiadanie bez zezwolenia jest legalne w Polsce?

Paralizator a taser:

W sprzedaży można wyróżnić paralizatory o różnej mocy. Te najmocniejsze, które używane są przez służby publiczne takie jak policja najczęściej określa się mianem taserów. Tasery działają też na dłuższą odległość niż tradycyjny paralizator – dzięki specjalnym haczykom przyczepiają się do ciała, a ich działanie jest bardziej intensywne. Zadaniem zwykłego paralizatora jest chwilowe zatrzymanie napastnika, bardziej zdezorientowanie go niż wyrządzenie faktycznej krzywdy. Porażenie wywołuje skurcze i bóle, które pozwalają ofierze uciec lub wezwać pomoc.

Paralizator bez zezwolenia czy za zezwoleniem – jak to jest w Polsce?

W Polsce paralizatory na odległość o wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA są legalne bez zezwolenia. Mogą je zakupić wyłącznie osoby pełnoletnie. Jeśli ktoś chce mieć silniejszy paralizator lub taser potrzebuje specjalnego zezwolenia, które wydawane jest przez policję.

Czy paralizator bez zezwolenia jest bezpieczny?

Działanie paralizatorów jest bardzo szybkie, tuż po wystrzeleniu paralizatory na odległość rażą napastnika. Te na które nie trzeba mieć zezwolenia są bezpiecznym sprzętem zarówno dla użytkownika jak i napastnika, który zostaje zdezorientowany. Użytkownik dzięki specjalnej zawleczce, która zostaje na nadgarstku pozbawia działania paralizator, dzięki czemu w ręce napastnika jest on bezużyteczny. Tasery z kolei wzbudzają wiele kontrowersji, gdyż są niebezpieczne dla osób z rozrusznikiem serca. Obecnie uznaje się, że ich stosowanie w okolicach klatki piersiowej jest zbyt niebezpieczne.

Wiele osób poleca paralizatory, które są małe i poręczne, dzięki czemu ich użycie jest szybkie. Bezpieczeństwo to ważna kwestia, dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek nieprzyjemnych sytuacji w których występuje zagrożenie życia lub zdrowia. Urządzenia, które nie wymagają dodatkowych zezwoleń są popularne i można je kupić stosunkowo łatwo.