Co dokładnie warto wiedzieć o skokach tandemowych?

Turystyka i wypoczynek

Wersje demo ERPWritten by:

Skok tandemowy jest rodzajem skoku spadochronowego, w którym instruktor skacze z pasażerem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pilot wyposażony jest w specjalny spadochron tzw. tandem. Należy mieć świadomość, że jego czasza jest przystosowana do pracy dwóch osób. Dlaczego skoki tandemowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością?

Czy jest to bezpieczny sport?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że pilot jest zawodowym instruktorem spadochroniarstwa. Oznacza to, że skok z wspomnianą osobą gwarantuje nie tylko prawidłowy przebieg całego lotu, ale również bezpieczne lądowanie. Godny uwagi jest fakt, że tandem jest wyposażony w automat, który uruchomi zapasową czaszę w przypadku, gdyby główny spadochron nie otworzył się wcześniej.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że skoki tandemowe będą wymagały bardzo wysokiej jakości sprzętu znanych i sprawdzonych producentów. Należy zaznaczyć, że jest on bezpieczny dla dwóch uczestników skoku.

Co dokładnie należy zrobić, by oddać skok w tandemie?

Osoby, które są zainteresowane oddaniem skoku tandemowego nie muszą przechodzić specjalistycznego szkolenia czy badań lekarskich. Oczywiście trzeba mieć zdrowe serce. Omawianą przygodę mogą przeżyć osoby, które mają więcej niż 125 cm wzrostu i ważą mniej niż 120 kg. Nie można również chorować na epilepsje.

Ponadto skoku nie mogą oddać osoby chorujące na padaczkę, chore psychicznie, a także zmagające się z wrodzoną łamliwością kości. Przeszkodą będą także problemy z kręgosłupem u schorzenia układu krążeniowego, oddechowego.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że skok jest wykonywany z wysokości 3000-4000 metrów. Godny uwagi jest fakt, że przed otwarciem spadochronu prędkość swobodnego spadania będzie zdecydowanie przekraczała 200 km/h. Należy mieć świadomość, że wspomniany stan będzie trwał od 35 do 55 sekund. Wszystko zależy bowiem od wysokości, z jakiej zostanie wykonany skok.

Warto wiedzieć, że otwarcie głównego spadochronu nastąpi na wysokości około 1700 metrów. Następnie pasażer z pilotem będą szybować na otwartej czaszy przez 5-10 minut. Trzeba podkreślić, że pasażer będzie mógł w tym czasie spróbować samodzielnie sterować spadochronem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.