Jakie są najpopularniejsze rodzaje topników do lutowania?

technologia

Wersje demo ERPWritten by:

Na półkach sklepowych dostępnych jest bardzo wiele topników do lutowania, dlatego też wybranie tych najlepszych nie jest prostym zadaniem. Aby dokonać udanego zakupu warto poznać największe zalety i wady poszczególnych produktów.

Jakie są najpopularniejsze topniki?

Największym zainteresowaniem cieszą się topniki do lutowania NC, które w swoim składzie zawierają najczęściej kalafonię i rozpuszczalniki. Topniki tego typu są bardzo twarde i co najważniejsze mogą pochwalić się niską aktywnością. Topniki do lutowania NC wykorzystywane są przede wszystkim do lutowania nieutlenionego i czystych powierzchni. Topniki NC nie są substancjami żrącymi, dlatego też usunięcie pozostałości nie powinno stanowić żadnego problemu.

Na półkach sklepowych znaleźć można również topniki do lutowania RA. Mowa tutaj oczywiście o topnikach kalafoniowych aktywnych. Wynika to oczywiście z tego, że w składzie tych topników znaleźć można nie tylko kalafonię i rozpuszczalniki, ale również aktywator. Tego typu topniki bez problemu można wykorzystać na powierzchniach o średnim i wysokim stopniu utleniania. Przy topnikach RA pamiętać należy o tym, aby bardzo szybko usunąć żrące substancje. Topnik bardzo łatwo zmyć za pomocą zwykłego rozpuszczalnika.

Czym charakteryzują się topniki RMA i WS

Topniki do lutowania RMA składają się także z kalafonii, rozpuszczalnika i aktywatora. Topnik RMA może pochwalić się dużą miękkością i czystością, dlatego też doskonale sprawdzą się w pracy z tworzywami, które są bardzo łatwe do zlutowania. Resztki topnika RMA są w 100% bezpieczne i co najważniejsze nie są żrące.

Jeżeli chodzi o topniki WS, to wytwarzane są one z połączenia rozpuszczalnika i kwasów organicznych. Ogromną rolę odgrywa również tiksotrop. Topnik WS jest funkcjonalny i uniwersalny, dlatego też może pochwalić się szerokim zastosowaniem. Profesjonalne topniki WS doskonale sprawdzą się przy zdecydowanie większych powierzchniach. Resztki można błyskawicznie usunąć za pomocą zwykłej wody.

Najlepsze jakościowo topniki to te, które mają zdecydowanie niższą temperaturę topnienia niż lut. Pamiętać należy również o tym, aby temperatura parowania była wyższa. Ogromną rolę odgrywa również stabilność składu chemicznego.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.