Wciąż zastanawiasz się, jak zostać spadochroniarzem?

sport

Wersje demo ERPWritten by:

Skoki ze spadochronem nie są zarezerwowane dla nielicznej grupy osób. Wbrew pozorom, każdy, kto chce poczuć adrenalinę swobodnego lotu, może tego doświadczyć. Wystarczy zapisać się na kurs spadochronowy w pobliskim aeroklubie.

Latanie nie jest dla wszystkich?

Na szkolenie może się zapisać niemalże każdy. Wystarczy spełnienie kilku podstawowych wymagań. Przede wszystkim nie można mieć problemów zdrowotnych. Poza tym wystarczy mieć ukończone 18 lat lub uzyskać zgodę opiekuna na zapisanie się na szkolenie. Dotyczy to jednak dzieci w wieku minimum 16 lat. Poza tym dobrze, jeżeli przyszły kursant jest odpowiednio rozciągnięty. Jest to ważny atut, który sprawi, że obranie prawidłowej pozycji w trakcie lotu będzie łatwiejsze.

Gdzie można zapisać się na kurs?

Oczywiście najłatwiejszą drogę do zapisania się na kurs mają osoby mieszkające pobliżu większych miast. Nie jest to jednak reguła. Wystarczy, aby niedaleko obszaru zamieszkania znajdowało się lokalne lotnisko. Wtedy można mieć pewność, że na jego terenie działa aeroklub. W takiej sytuacji wystarczy się skontaktować, żeby uzyskać więcej szczegółów na temat oferty aeroklubu.

Kluczowe informacje o kursie

Obecnie duża część kursów to tzw. szkolenia AFF. Innymi słowy, jest to przyśpieszony kurs swobodnego spadania. Pozwala on kursantom na podejście do egzaminu nawet po kilku tygodniach od zapisu. Najczęściej dzieje się to po 6-10 skokach. To, ile czasu trwa kurs, w głównej mierze zależy od szybkości uczenia się kursanta oraz co nie mniej ważne od panujących warunków pogodowych. Sam kurs spadochronowy AFF składa się z dwóch części.

Część teoretyczna – obejmuje 8 godzin wkładów z doświadczonymi instruktorami, które pozwalają poznać kluczowe techniki związane ze skokami oraz najważniejsze zasady bezpieczeństwa w locie.

Część praktyczna – obejmuje skoki z samolotu wraz z jednym lub dwoma instruktorami. Ta część pozwala nauczyć się, jak m.in.: obrać pozycję lotu, kierunek spadania, czy też jak lądować.

Warto jednak pamiętać, że zakończenie kursu pozytywnym wynikiem egzaminu nie będzie uprawniać do wykonywania skoków samodzielnie. Stanie się tak dopiero po uzyskaniu Certyfikatu Kwalifikacji wydawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Tego rodzaju wniosek można składać już po 50 skokach w aeroklubie oddanych wraz z instruktorem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.