Europalety plastikowe

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Kiedy zamawiamy jakiś towar przez internet, czy choćby kupujemy w sklepie torebkę z cukrem, nie zastanawiamy się, w jaki sposób towar ten przebył sprawnie i szybko bardzo długą drogę, często z drugiego końca świata.

Dzięki czemu towary bez zakłóceń są transportowane?

Międzynarodowa sieć połączeń w skrócie nazywana jest łańcuchem dostaw. Łańcuch dostaw obejmuje transport lotniczy, morski oraz kolejowy. Warto jednak przyjrzeć się temu, jak wyglądają podstawowe cegiełki, z którego zbudowany jest ten system.

Podstawą całego łańcucha dostaw, są najmniejsze pojedyncze elementy, jakie są transportowane. 70% towarów jest przewożonych na paletach. Międzynarodowym standardem palet są obecnie palety euro.

Palety mogą być zbudowane z różnych materiałów. Do najpowszechniejszych zaliczyć możemy palety z tworzywa sztucznego oraz palety drewniane. Zdarzają się również palety stalowe, ale są one wykorzystywane do zadań specjalnych i raczej stanowią promil w ogóle wszystkich dostępnych palet transportowych.

Palety z tworzywa sztucznego vs drewniane

Palety drewniane i europalety plastikowe mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Na pierwszy rzut oka palety drewniane są tańsze i bardziej ekologiczne. Jeśli jednak w każdym aspekcie by się to sprawdzało, to po co w takim razie byłyby europalety plastikowe.

Zalety oraz wady każdego sprzętu należy odnieść do wielu innych czynników. Dla przykładu europaleta plastikowa jest droższa, ale też wytrzymalsza. Z tego powodu w obiegu pozostaje kilkukrotnie dłużej. Wynika z tego, że jest tańsza, ponieważ zamiast kilku drewnianych palet, wykorzystamy jedną plastikową. Wiąże się z tym również mniejsze zużycie energii na produkcję. W takim ujęciu to plastik jest bardziej ekologiczny.

Kolejną kwestią z pogranicza ekonomii oraz ekologii, jest kwestia wagi palet plastikowych. Są one od drewnianych lżejsze, przy bardzo podobnym udźwigu. Z tego powodu na ten sam tonaż ładunkowy przypada mniej wagi palet, a więcej wagi towaru. Dzięki temu w długiej perspektywie czasu wykonamy mniej kursów. Przekłada się to w wymierny sposób zarówno na koszty transportu, jak i na emisję gazów cieplarnianych, które są ekologicznym wrogiem nr jeden dla całej planety. Teoretycznie szkodliwy plastik, może mieć pozytywny wkład w poprawę warunków środowiskowych. Należy tylko go prawidłowo wykorzystać.