Czy opłaca się kupować tanie części do maszyn rolniczych?

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Należy mieć świadomość, że współcześni rolnicy podążają za duchem czasu, dlatego coraz częściej zaczynają sięgać po różnego rodzaju nowinki techniczne, które będą w stanie wpłynąć na usprawnienie ich pracy, oszczędzenie czasu czy przyczynienie się do znacznie większych zysków z całego gospodarstwa. Rolnicy coraz częściej podejmują decyzję o zakupie tanich części do maszyn rolniczych przez internet. Czy jest to opłacalne w dłuższej perspektywie?

Brak pewności

Rolnicy muszą mieć świadomość, że kupując tanie części do maszyn rolniczych, które w zdecydowanej większości przypadków będą również używane, nie bedą znali nie tylko ich dokładnego przebiegu, ale również ilości przepracowanych godzin. Trzeba także mieć świadomość, że im bardziej wyeksploatowana będzie dana część, tym występuje większe prawdopodobieństwo, że ulegnie zepsuciu. Początkowe oszczędności mogą zatem okazać się tylko pozorne i w ogóle nie będą współmierne do kosztów, które będzie trzeba ponieść w przyszłości.

Zbyt łatwa dostępność

Tanie części do maszyn rolniczych z roku na rok są bardziej dostępne. Nie powinno zatem stanowić dla rolnika żadnych problemów znalezienie w internecie używanych części do najbardziej renomowanych i znanych firm. Oferta tanich i używanych części do maszyn rolniczych jest bardzo szeroka. Bardzo szybko można zatem znaleźć ofertę sprzedaży takich części jak osłona, drzwi, koło, maska, skrzynia biegów czy układ hydrauliczny.

Brak gwarancji

Oczywiście zdecydowana większość części do maszyn rolniczych jest pozyskiwana z demontażu i przeważnie jest wstępnie selekcjonowana oraz sprawdzana. Rolnik nie będzie posiadał jednak żadnych gwarancji. Problem pojawi się w momencie, gdy tanie części do maszyn rolniczych w bardzo krótkim czasie od momentu zakupu ulegną awarii. Z roku na rok coraz więcej firm specjalizujących się w sprzedaży używanych części do maszyn rolniczych daje gwarancję na swoje produkty, jednak tylko i wyłącznie na kilka pierwszych miesięcy użytkowania. Osobom, które lubią być odpowiednio zabezpieczone rekomendowany jest zakup nowych i oryginalnych części, nawet gdy będą droższe.

Trzeba jednak mieć świadomość, że nie do wszystkich maszyn rolniczych będzie możliwy zakup nowych części, do starszych modelów rolnik będzie mógł kupić tylko i wyłącznie używaną część do maszyn rolniczych. W takich sytuacjach bardzo często konieczne jest podjęcie decyzji o zakupie popularnych zamienników, gdyż nie które podzespoły będą niedostępne na rynku.