Suszone warzywa – aromatyczna bomba

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

Suszenie to świetna technika pozwalająca wydobyć więcej aromatu z warzyw. Podczas powolnego suszenia w cieple, warzywa tracą wodę, nie tracąc przy tym zapachu i koloru. Aromaty koncentrują się, a warzywa stają się prawdziwymi bombami zapachowymi. Najlepszym przykładem jest suszony pomidor z dużą zawartością umami, który sam w sobie czyni go „wzmacniaczem smaku”. Do suszenia nie potrzeba soli ani sztucznych konserwantów.

Technika suszenia

Technika suszenia żywności znana była już w starożytności i od dawna jest sprawdzonym sposobem na przechowywanie żywności. Jest to najbardziej naturalny sposób na naturalne konserwowanie jedzenia bez użycia sztucznych konserwantów, barwników i aromatów. Nic więc dziwnego, że suszone warzywa, owoce, rośliny strączkowe, zioła, grzyby i orzechy nadal można znaleźć w każdym supermarkecie.

Suszenie usuwa wilgoć i nie psuje potraw. Dzieje się tak, ponieważ gnilne mikroorganizmy, takie jak bakterie, pleśnie, drożdże i enzymy, potrzebują wilgoci do procesu rozkładu. W wyniku utraty wilgoci żywność znacznie traci na wadze i objętości, zmienia również kolor. Na przykład 10 kilogramów świeżych jabłek staje się około kilogramem suszonych jabłek. Jednak w tym kilogramie skoncentrowana jest duża część łącznych wartości odżywczych 10 kilogramów. Ponadto do przechowywania nie potrzeba zamrażarki, a porcjowanie jest bardzo łatwe.

Zalety suszenia

Podczas suszenia nie zmienia się też struktura komórkowa żywności. Gdy żywność jest odwodniona, zawartość wody spada do około dziesięciu procent. Chociaż kiedyś był to decydujący czynnik w konserwowaniu, obecnie koncentruje się na naturalnym wzmocnieniu naturalnego smaku. W ten sposób doznania smakowe są znacznie zintensyfikowane, a suszone produkty stają się prawdziwymi bombami aromatycznymi.

Suszoną żywność łatwo przywrócić do pierwotnego stanu, ponieważ wchłania płyn i dzięki temu prawie odzyskuje swój poprzedni rozmiar i konsystencję. Działa to, na przykład, poprzez namaczanie w wodzie lub soku lub przez gotowanie na parze, smażenie lub gotowanie. Nie należy dodawać soli, oleju, cukru ani przypraw przez pierwsze kilka minut, ponieważ zablokuje to pory warzyw i zapobiegnie wchłanianiu płynu.

Suszone warzywa – moczenie

Suszone rośliny strączkowe lub grzyby zwykle należy moczyć przez 1 do 2 godzin przed przetworzeniem. Mieszanki warzywne i zwykle nie wymagają moczenia, ponieważ wchłaniają wystarczającą ilość płynu podczas gotowania w zupie lub smażenia. Warzywa namacza się w ciepłej wodzie tylko do potraw z małą ilością płynu lub gdy czas gotowania ma być szczególnie krótki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A..