Koncentrat barszczu czerwonego – zdrowy składnik codziennej diety

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

Barszcz czerwony to jedno z najważniejszych dań, które mu się pojawić na polskich stołach podczas kolacji wigilijnej. Podawany jest przede wszystkim w tradycyjnej formie z uszkami, rzadziej jemy go w wigilie z grzankami. Bez znaczenia, w jakiej formie jest spożywany, ponieważ zawsze smakuje wyśmienicie. Poza jego niesamowitym smakiem warto również zwrócić uwagę na jego właściwości zdrowotne. Czerwone buraki, bo to z nich powstaje barszcz, są bogate w błonnik, wapń, żelazo oraz witaminy z grupy B.

Dlaczego warto pić sok z buraków?

Lista niekończących się dobroczynnych zalet czerwonych buraków sprawia, że coraz chętniej wprowadzamy je do naszej diety. Właściwości buraków są bardzo cenne dla naszego organizmu, bez znaczenia czy spożyjemy je w formie surowej, czy po obróbce termicznej. Mimo to buraki czerwone głównie używamy do przygotowania barszczu. Nie zawsze jednak mamy czas na przygotowanie zupy na naturalnym zakwasie z buraków lub zwyczajnie brak nam wystarczających umiejętności.

W takiej sytuacji z powodzeniem możemy sięgnąć po gotowy koncentrat barszczu czerwonego. Ogólnodostępny w asortymencie wielu sklepów koncentrat jest idealnym zamiennikiem domowych zakwasów. Pozwoli nam w krótkim czasie przygotować aromatyczny barszcz czerwony o idealnym kolorze i smaku.

Czym kierować się podczas wyboru gotowego koncentratu w sklepie?

Podczas zakupów wielu z nas wyrobiło sobie nawyk czytania etykiet każdego produktu. Tak samo powinniśmy postępować podczas wyboru koncentratu barszczu czerwonego. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na datę ważności, ponieważ przeterminowany produkt nie będzie nadawał się do spożycia. Następnie musimy sprawdzić na etykiecie, z jakich składników został przygotowany dany koncentrat.

Przede wszystkim, ilość soku z buraków powinna być procentowo najwyższa w porównaniu do pozostałych składników. Poza tym koncentrat powinien mieć znikome ilości konserwantów, glutaminianu sodu, cukru i innych ulepszaczy. Te substancje nie są zdrowe dla naszego organizmu, poza tym pozbawiają koncentrat cennych właściwości zdrowotnych. Gdy skład koncentratu nam odpowiada, musimy się przyjrzeć, jak wygląda sam produkt. Te informacje nie są zawarte na etykiecie, więc musimy polegać na własnym doświadczeniu oraz dobrym wzroku. Koncentrat powinien mieć płynną, zbitą konsystencję, pozbawioną zbędnych grudek. Jego kolor powinien być w odcieniu rubinowej czerwieni. Tak wybrany koncentrat barszczu czerwonego będzie gwarancją udanego i smacznego dania.