Dlaczego warto postawić na niezawodne patelnie żeliwne?

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

Nowoczesne patelnie żeliwne wykorzystywane są nie tylko w profesjonalnych lokalach gastronomicznych, ale również w domowej kuchni. Olbrzymia popularność w dużej mierze wynika z wielu zalet tych niesamowitych naczyń, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Dlaczego warto?

Patelnie żeliwne pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Nawet na stosunkowo niewielkim płomieniu ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni patelni. Dobrze nagrzana patelnia przez dłuższy okres czasu utrzymuje ciepło, dzięki czemu nie trzeba podgrzewać potraw.

Pyszne potrawy w żeliwnych patelniach mogą bardzo długo się smażyć na wolnym ogniu. Olbrzymim atutem jest także to, że wbrew pozorom nie trzeba wcale stosować dużej ilości tłuszczu. Osoby, które chcą uzyskać efekt parowara pod ciśnieniem powinny poszukać patelni z idealnie dopasowaną pokrywką. Jeżeli patelnia żeliwna nie posiada drewnianych elementów, to można w niej również piec różne rodzaje chlebów.

Uniwersalne patelnie dla wymagających

Na patelniach żeliwnych można dusić, piec i zapiekać. Tego typu naczynia doskonale sprawdzą się na wszystkich typach kuchni. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby z patelni skorzystać na wolnym ogniu nad paleniskiem.

Żeliwne patelnie prezentują się bardzo elegancko, dlatego też naczynia tego typu nadają się do podawania gotowych potraw na stół. Żeliwo jest materiałem łatwym w utrzymaniu czystości, dlatego też nie powinno być żadnych większych problemów z myciem patelni. Poważniejsze zabrudzenia można szybko usunąć poprzez odmoczenie.

Moda na żeliwo emaliowane

Osoby, które zwracają szczególną uwagę na walory estetyczne powinny postawić na niezawodne żeliwo emaliowane. Warstwa ceramicznej emalii pasować będzie nie tylko do nowoczesnej, ale również do klasycznej kuchni.

Powlekane patelnie żeliwne są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Pamiętać należy jedynie o tym, że na ich zakup należy poświęcić nieco więcej gotówki. Wysokiej klasy naczynia z emaliowanego żeliwa charakteryzują się dużą odpornością na kwasy i co najważniejsze można je myć w zmywarce. Uważać należy jednak na niskiej jakości powłoki, które z czasem mogą zmatowić warstwę emalii.

Patelnie żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.