Czego dowiesz się z artykułu
Rozszerzanie diety rocznego dziecka to temat, wokół którego narosło wiele kontrowersji. Wielu rodziców podchodzi o tego wyjątkowo zachowawczo i wprowadza nowe produkty bardzo powoli i w bardzo małych ilościach. Nie brakuje również tych, którzy odważnie zaraz po ukończeniu pierwszego roku życia wprowadzają dziecko do świata kulinarnych smaków i zapachów.
Czy wszystkie produkty są dozwolone dla malucha?
Menu rocznego dziecka, jak donoszą specjaliści, powinno zawierać wszystkie te składniki, które stanowią fundament piramidy żywienia dorosłego człowieka. Forma podania będzie oczywiście inna – każdy pokarm musi mieć odpowiednią, bezpieczną dla malucha konsystencję. Unikać należy również ostrych przypraw, smażenia i pieczenia. Układ trawienny rocznego dziecka jest już przygotowany do metabolizmu nabiału, roślin strączkowych, produktów zbożowych, mięsa, warzyw oraz owoców. Jest jednak ważna zasada dotycząca przygotowywania menu dla rocznego dziecka: należy zawsze wybierać produkty dobrej jakości: mięso pochodzące ze sprawdzonego źródła, warzywa i owoce z własnych lub certyfikowanych upraw ekologicznych. Całkowicie należy wystrzegać się produktów produkowanych masowo, na skalę przemysłową, gdyż w swoim składzie zawierają duże ilości szkodliwych związków chemicznych.
Potrawy z menu rocznego dziecka
Dzienny jadłospis rocznego dziecka powinien zawierać odpowiednie ilości i proporcje węglowodanów, tłuszczy, białka, warzyw oraz owoców. Doskonale sprawdzą się więc zupy w formie kremów z sezonowych warzyw, gotowane w wodzie lub na parze chude mięso (najlepiej z ekologicznego kurczaka lub indyka), wszelkiego rodzaju owsianki, kaszki i kasze oraz kanapki z pełnoziarnistego pieczywa. Owoce można podawać w formie musów (najlepiej przygotowywanych samodzielnie) lub w małych kawałkach (banan) lub w formie startej (jabłko, gruszka). Dobrą praktyką jest umożliwienie dziecku wyboru. W tym celu na talerzu można podać np. kilka owoców lub przekąsek i trzeba pozwolić dziecku próbować ich dowoli i samemu wybierać. To doskonała praktyka, która kształtuje preferencje kulinarne na długie lata.
Czy warto kupować dania gotowe?
W menu rocznego dziecka powinno być jak najmniej produktów przetworzonych, czyli np. gotowych musów czy zup w słoiczkach. I choć są one bez wątpienia przebadane i posiadają stosowne certyfikaty i pozwolenia, nic nie zastąpi świeżych, samodzielnie przygotowanych dań. Słoiczki to świetna alternatywa w podróży, natomiast nie powinny być one podstawą jadłospisu naszego malucha.