Praca opiekunki w Niemczech

Kariera

Wersje demo ERPWritten by:

Podjęcie pracy opiekunki do dziecka w Niemczech (lub innym wybranym kraju Europy) jest okazją do zdobycia cennego doświadczenia, podszkolenia języka oraz zarobienia – czasem sporych – pieniędzy. O pracę na tym stanowisku nie jest trudno, bo wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowane opiekunki.

Od czego zacząć?

Jak w każdej pracy, pierwszym krokiem powinno być ustalenie i zweryfikowanie swoich preferencji zawodowych. Nie każdy lubi dzieci i może się nimi profesjonalnie zajmować. Jeśli jednak tak jest i kontakt z małymi ludźmi nie stanowi najmniejszego problemu, kariera opiekunki stoi przed daną osobą otworem.

W większości branż od pracownika wymagane są pewne kwalifikacje. W przypadku tej pracy tak nie jest, opiekunka do dziecka w Niemczech może być osobą bez żadnych dodatkowych szkół czy kursów. O posadę może ubiegać się zarówno pani po szkole średniej, jak i ktoś z wykształceniem magisterskim.

Wykwalifikowana opiekunka

Choć wykształcenie nie jest formalnym wymogiem, warto się o nie zatroszczyć. Chodzi głównie o konkurencję – z uwagi na korzyści i raczej przyjemny przebieg zatrudnienia, o posadę opiekunki ubiega się bardzo wiele osób. Najprościej jest wybrać kurs lub szkolenie, po którym zyskuje się także doświadczenie poprzez zorganizowany staż.

Wszystkie ukończone kursy, szkolenia oraz podjętą pracę należy dokumentować. To cenne pozycje do życiorysu, ale muszą być poparte dokumentacją, referencjami czy chociażby doświadczeniem. Wielu pracodawców weryfikuje informacje z CV na spotkaniu z kandydatką na opiekunkę.

Charakterystyka dobrej opiekunki

W CV, jak i na rozmowie z pracodawcą, warto wiedzieć, jakimi pozytywnymi cechami warto umotywować swój wybór. Opiekunka do dziecka w Niemczech powinna być oczywiście osobą z odpowiednim podejściem do dzieci, pozytywną, miłą, ale i stanowczą. Ważnym atutem będzie doświadczenie przy opiece lub posiadanie własnych dzieci, ewentualnie młodszego rodzeństwa.

Są też inne ważne cechy, pozornie niezwiązane z posadą. Warto np. wymienić uczciwość. Opiekunkę do dziecka w Niemczech niejednokrotnie zostawia się samą w domu, powierza jej pieniądze, samochód, inne cenne rzeczy. Naturalnie nie każdy pracodawca uwierzy w stu procentach w uczciwość nieznajomej osoby, ale na pewno warto tę kwestię poruszyć, opowiadając o swoich zaletach.

Dla rodziców dziecka, którzy szukają opiekunki, cenne będą również umiejętności z pogranicza psychologii i pedagogiki. Właściwe wspieranie rozwoju młodego człowieka oraz zapewnianie mu kreatywnych zabaw sprawią, że dziecko będzie przygotowane np. do podjęcia nauki szkolnej lub stanie się lepsze w kontaktach z rówieśnikami.

źródło: https://helphoo.com/pl/blog/jak-zostac-niania