Projekt domu energooszczędnego

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Na stronach internetowych z ogłoszeniami coraz częściej można znaleźć nowoczesne domy energooszczędne. Nie są one tanie, ale warto w nie zainwestować. Dlaczego? Dużą zaletą jest doskonała izolacja, powodująca niskie koszty związane z ogrzewaniem. Wystarczy zajrzeć na multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/, aby się o tym przekonać.

Przykładowy dom energooszczędny

Zanim zostanie zbudowany tego typu dom, najpierw należy w profesjonalny sposób przeprowadzić tzw. audyt energetyczny. Dzięki takiej czynności można odkryć, ile dany budynek będzie wymagał zapotrzebowania na energię w ciągu roku. Okazuje się, że np. w obiekcie mającym powierzchnię ponad 90 metrów kwadratowych ta wartość wyniesie 80 Kw.

Oczywiście, jak wyjaśniają specjaliście na stronie https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/, chodzi o lokum zamieszkałe przed dwoje dorosłych ludzi. Zgodnie z projektem nie może w nim zabraknąć odpowiednich okien, najlepiej dwuszybowych. Poza tym konieczne będzie zastosowanie specjalnych grzejników i kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania. Przyda się też wentylacja grawitacyjna.

Brak kominka nie stanowi problemu

Co ciekawe, mimo że często takie domy mają najwięcej okien po stronie północnej, to i tak nie trzeba się obawiać wysokich kosztów za ogrzewanie. Jak to? Przecież wtedy słońce nie daje ciepła swoimi promieniami. Zgoda, ale owe budynki są na tyle dobrze zaizolowane i szczelne, że nawet nie jest konieczny kominek, dlatego w czasie zimy średnia temperatura powietrza panująca wewnątrz to aż 21 stopni Celsjusza.

Zaskakujące, że w takim domu nie ma też zmywarki. Wystarczy wspomniany wyżej kocioł. To właśnie na nim podgrzewa się wodę do mycia naczyń oraz innych czynności. Ostatecznie do zapłaty za CO i CWU, czyli za ciepłą wodę użytkową oraz centralne ogrzewanie zapłacimy 1700 zł z groszami! Brzmi kusząco, prawda?

Co jest najważniejsze w projektowaniu?

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze ogólnym zasadom związanym z projektowaniem. Firma MultiComfort, podobnie jak wiele innych producentów budujących obiekty energooszczędne, a także pasywne, podaje istotne podstawy w tej kwestii.

Okazuje się, że spore znaczenie ma kształt całego budynku. Na multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ wytłumaczono, że trzeba dobrać właściwe proporcje. Mowa tutaj o stosunku ilości przegród zewnętrznych do samej objętości domu. Im on mniejszy, tym lepiej.

Bryła powinna być prosta i zwarta. Jeżeli chcemy uzyskać świetną energooszczędność, czyli oczekiwane właściwości termoizolacyjne, to pamiętajmy też o płaskim dachu oraz unikaniu balkonów, załamań i innych tego typu elementów!