Narzędzia do drewna najlepsze do warsztatu stolarskiego

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Czego dowiesz się z artykułu

Narzędzia do drewna to zestaw obowiązkowy w każdy stolarskim warsztacie zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego majsterkowicza. Na rynku narzędzi przeznaczonych do drewna jest całe mnóstwo, dlatego wybór tych najlepszych nie zawsze będzie taki prosty i oczywisty. Poza kupnem odpowiednich akcesoriów, należy też pamiętać, że ważną kwestią jest także ostrzenie narzędzi.

Miara to podstawa

Jeżeli podejmujemy się zakupu narzędzi do realizacji jednorazowego celu, wówczas przede wszystkim najistotniejszą kwestią jest planowanie. Najpierw szkic, a dopiero potem szczegółowe planowanie przeprowadzania każdego etapu prac. Tu warto mieć podstawowe narzędzia stolarskie, takie jak ołówek czy drewniany lub metalowy przymiar – bez nich planowanie i pomiary nie będą możliwe do przeprowadzenia.

Podstawowe narzędzia do drewna

Każde z narzędzi ma tak naprawdę inne przeznaczenie, dlatego w zależności od wykonywanych prac mogą być nam do tego celu potrzebne zupełnie inne narzędzia. Jednak do niemal wszystkich prac warsztatowych przydatny będzie dobrej jakości zestaw imadeł. Takie narzędzia doskonale sprawdzą się w ustabilizowaniu drewnianych elementów w czasie przeprowadzania cięcia, wiercenia, szlifowania czy wszelakich innych prac stolarskich (takich jak np. ściskanie dwóch elementów przy łączeniu ich ze sobą za pomocą kleju). Jeśli prace związane z obróbką drewna przeprowadzamy dość często, warto pomyśleć o inwestycji w specjalny stół zawierający różnego rodzaju imadła. Poza imadłami warto, by w warsztacie pasjonata majsterkowania i stolarstwa znalazły się również narzędzia takie jak:

– akcesoria do cięcia drewna, czyli różnego rodzaju piły, płatnice, otwornice czy grzbietnice;
– dłuta do drewna, jeśli przynajmniej od czasu do czasu zajmować będziemy się żłobieniem w tym materiale. Dłuta mogą mieć różne przekroje i szerokości;
– strugi do drewna będą przydatne,gdy konieczne będzie odcięcie jego bardzo cienkiego paska. Dodatkowo przy jego pomocy można wygładzać drewniane powierzchnie, zaokrąglać krawędzie, usuwając starą i mocno zniszczoną powierzchnię materiału czy zrobić wyżłobienie. Chociaż strugi posiadają wymienne noże, nie należy zapominać o tym, jak ważne jest ostrzenie narzędzi;
– frezy do drewna będą najlepsze do precyzyjnej obróbki drewna.

Dostępne obecnie na rynku frezy do drewna są w różnych formach i kształtach, dzięki czemu za ich pomocą można bardzo precyzyjnie i w różnorodny sposób obrabiać drewno, w zależności od potrzeb i fantazji. Dla ułatwienia frezy często sprzedawane są w dużych kompletach.