Chemiczne i naturalne środki do basenu

dom i ogród

Wersje demo ERPWritten by:

Wśród środków do basenów można znaleźć te chemiczne, działające błyskawicznie i pewnie. Dziś używa się jednak produktów bardziej przyjaznych środowisku i zdrowiu użytkowników akwenów.

Jakie środki chemiczne stosuje się do czyszczenia wody w basenie?

Najbardziej rozpowszechnionymi preparatami są te z chlorem. Większości z nas pobyt na basenie kojarzy się z typowym chlorowym zapachem. Środki do basenu z chlorem są łatwe do zdobycia i użycia. Niestety potrafią uczulać i coraz więcej osób reaguje alergicznie na dodatek chloru w wodzie basenowej. Mimo łatwości użycia w formie tabletek, granulek, czy płynu- chlor powoli znika z wielu przydomowych basenów. Użytkownicy szukają lepszych i zdrowszych rozwiązań.

Czy aktywny tlen jest bezpieczny dla użytkowników basenów?

Zadbanie o świetne właściwości wody w basenie to wykorzystanie metody działania aktywnego tlenu. Środki do basenu oparte o aktywny tlen, podobnie jak chlor, niszczą bakterie i nieczystości. Dzieje się to poprzez utleniane aktywnymi składnikami. W metodzie tlenowej dochodzi do rozbicie zanieczyszczeń na niewidoczne cząsteczki. Ta metoda zachwyca użytkowników, bo tlen działa już po godzinie, a chlor dopiero po dwóch, trzech godzinach. Te środki do basenu są polecane osobom uczulonym na chlor. Woda w basenie nie posiada też nieprzyjemnej woni. Niestety skuteczność aktywnego tlenu nie jest tak wysoka jak chloru. Dlatego najczęściej można wykorzystywać ją w prywatnych basenach domowych, w których stężenie bakterii jest niewielkie. Jeśli wybierze się ten sposób oczyszczania wody, trzeba pamiętać o stosowaniu równoległym preparatu przeciw glonom, które będą się tworzyć.

A co z domowymi sposobami?

Oczywiście pisze się o sposobach domowych i ekologicznych. Są użytkownicy, którzy jako środka do basenu używają soku z cytryny. Niestety trudno określić, ile soku potrzeba, aby skutecznie uzdatnić wodę w basenie. Na pewno ten sposób nie sprawdzi się w dużych akwenach. Drugim sposobem jest użycie soli kuchennej, ale i tu trzeba wypróbować proporcje soli na ilość wody w basenie.