Oprogramowanie WMS – łatwe zarządzanie magazynem

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Oprogramowanie WMS – Warehouse Management System to nowoczesne narzędzie wspierające procesy logistyczne tam, gdzie zachodzi potrzeba zarządzania magazynem i ruchem towarów. Najczęściej jest ono modułem systemu ERP lub samodzielnie działającym oprogramowaniem wspierającym kompleksowy system zarządzania przedsiębiorstwem.

Komu potrzebne jest oprogramowanie wms?

Komputerowy system magazynowania sprawdzi się w magazynach i centrach logistycznych firm spedycyjnych oraz kurierskich. Dzięki WMS znacznie szybciej i łatwiej przebiegają przyjęcia towaru, transporty między różnymi częściami magazynu, składowanie towaru w magazynie, wydawanie oraz inwentaryzacja.Program obsługuje przyjęcie towaru różnych jednostek ładunkowych – mogą to być kontenery, boxy, palety, kartony z awizo od nadawcy lub z własnym nadrukiem.Planowanie układu towaru w magazynie odbywa się według algorytmów wytworzonych przez oprogramowanie. Dzięki temu składowanie, transport wewnętrzny oraz wysyłka towarów są maksymalnie wydajne pod względem czasowym, wkładu pracy oraz ergonomii procesu, a także oszczędnego, racjonalnego wykorzystania powierzchni magazynowej. Każdy ruch towaru śledzony jest przez system i rejestrowany. Inwentaryzacja, czyli spis towarów na stanie magazynu jest niezwykle prosta i szybka.

Co jest niezbędne do działania oprogramowania WMS?

Program może działać jako samodzielne narzędzie lub moduł ERP. W pierwszym przypadku niezbędne jest skuteczne połączenie WMS z ERP. Najczęściej stosuje się API Webservices lub szyny komunikacyjne ESB. Niektóre systemy dostosowane są do obydwu rodzajów połączeń.Użytkownicy komunikują się z oprogramowaniem WMS za pomocą urządzeń mobilnych – najczęściej są to czytniki danych, kolektory, czyli skanery sczytujące kody kreskowe, QRcode lub etykiety RFID.

Dlaczego warto mieć oprogramowanie WMS

Program pomaga lepiej organizować pracę. Dzięki eliminacji błędów znacznie skraca się okres oczekiwania na realizację zamówienia, co z pewnością docenią klienci.Warehouse Management System eliminuje ryzyko strat w przypadku towarów z krótkimi terminami przydatności – zarządzanie zapasami odbywa się w czasie rzeczywistym, a osoby odpowiedzialne za magazyn informowane są o tym, które partie towaru powinny być upłynniane w pierwszej kolejności. Wszystkie dane zapisane w programie przechowywane są w chmurze. Właściciel lub osoby upoważnione mogą zarządzać magazynem z dowolnego urządzenia znajdującego się w każdym zakątku ziemi.Dość istotną kwestią jest to, że obsługa oprogramowania WMS nie wymaga wiedzy informatycznej – praktycznie każdy pracownik po krótkim instruktażu doskonale poradzi sobie z WMS.