Jak powstają nadruki sublimacyjne?

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Istnieje wiele sposobów umożliwiających ozdobienie tkanin jednym z nich jest nowoczesna technologia drukowania sublimacyjnego, która wykorzystuje do powstania specjalne farby oraz urządzenia zapewniające wysoką jakość nadruku.

Jak powstaje druk sublimacyjny na tkaninach?

Nadruki sublimacyjne są prostym i popularnym sposobem ozdabiania ubrań. Obraz za pomocą drukarki przenoszony jest na specjalny papier. Na arkuszu powstaje obraz przy użyciu atramentu, który musi wyschnąć, a następnie zostać nałożony przednią stroną do tkaniny. Tak ułożony szablon razem z tkaniną umieszcza się w prasie termicznej i piecze. po tym zabiegu należy wyciągnąć tkaniny i jak najszybciej usunąć z niej papier, a następnie schłodzić i osuszyć.

Co dzieje się z tkaniną i farbami w prasie?

Druk sublimacyjny na tkaninach powstaje podczas dostaniu się farb na papier, które powoli twardnieją. Umieszczenie tego papieru i tkaniny w prasie powoduje rozgrzanie pigmentu, który staje się gazem i jako kolorowa para przedostaje się do głębokich warstw rozgrzewanej tkaniny. Po procesie schłodzenia ubrania włókna twardnieją, a barwnik pozostaje w nich i w ten sposób obraz na tkaninie jest jednolity i nie zmieniam struktury płótna.

Rodzaje nadruków sublimacyjnych

Nadruki sublimacyjne podzielić można na trzy podstawowe rodzaje:

– pośredni – to najskuteczniejsza metoda, która pozwala osiągnąć kolorowe i wyraziste obrazy. Używane jest do niej papier, który zwany jest warstwą pośrednią,
– bezpośredni mokry – na tkaninę nakładana jest warstwa podkładu poliestrowego, na którą następnie nakładamy jest zdjęcie przy użyciu drukarki atramentowej,
– bezpośredni suchy – obraz nie jest przetwarzany lecz bezpośrednio umieszczane w drukarce laserowej.

Każdy rodzaj technologii sublimacji jest odpowiedni do zastosowania na określonych tkaninach.

Druk sublimacyjny wielkoformatowy używany jest w fabrykach produkujących wyroby tekstylne. W fabrykach tych sprzęt umożliwia pokolorować tkaninę mającą szerokość 1,6 m. Aby stworzyć nadruk na koszulce niezbędna jest do tego praca termiczna oraz drukarka. Urządzenia to są przeważnie małe i pozwalają na wydrukowanie obrazów na koszulkach nawet w warunkach domowych. Małe prasy termiczne oraz drukarki stosowane są także przez projektantów mody oraz małe firmy oferujące limitowaną ilość na drukowanych koszulek.