Forma nad treścią

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Czego dowiesz się z artykułu

Wysłanie setek CV w odpowiedzi na interesujące kandydata oferty to nie jest najdoskonalszy sposób na osiągnięcie wybranego celu. Takie samo CV oferowane każdemu pracodawcy sprawi, że będzie ono uniwersalne, czy też inaczej mówiąc „do wszystkiego” a wszyscy wiedzą, że takie rzeczy są zazwyczaj bardziej do niczego, niestety.

Forma CV

Kandydat oczekujący, że jego kandydatura faktycznie zostanie wzięta pod uwagę powinien czymś ująć potencjalnego pracodawcę. Nie ma złotej rady na to jak wygląda idealne cv, ale jest kilka doskonały sposobów na to, aby wyglądało zachęcająco i faktycznie zostało zauważone.

Dobrze dobrane zdjęcie to podstawa, o której naprawdę należy pamiętać, bo potencjalny pracodawca niechętnie przychyli się do przeczytania CV, w którym zdjęcia w ogóle nie ma, albo przedstawia rozmazane zdjęcia legitymacyjne niemające absolutnie nic wspólnego z aktualnym wiekiem aplikującej osoby.

Następną ważną rzeczą jest kolorystyka i elementy graficzne, które chociaż subtelne mogą całkowicie zmienić wygląd CV. Czasem wystarczy dodać tabelę i wyróżnić w niej tłem dane teleadresowe, a czasem kilka separatorów w kontrastowym kolorze zrobi furorę. Kolory muszą być dodawane z rozwagę, ponieważ przytłoczenie potencjalnego pracodawcy ulotką reklamową krzyczącą powierzchownymi hasłami będzie po prostu żenujące. CV ma być wizytówką poważnego, znającego swoją wartość człowieka, który chociaż minimalnie zna się na formatowaniu tekstu.

Kategorie CV

Dobrze rozplanowana treść to rzecz istotna, ale drugorzędna pod względem pierwszego wrażenia. To wygląd niestety decyduje o przyjęciu danego CV do dalszego etapu, a dopiero po nim następuje faza wczytywania się w treść, która warto aby była podzielona na konkretne, wartościowe kategorie przedstawiające daną osobą w jak najlepszym świetle.

Pierwszą częścią CV, zaraz pod zdjęciem i danymi teleadresowymi powinno być krótkie podsumowanie historii zawodowej kandydata nastawione na podkreślenie atutów pracownika zwiększających szansę na zatrudnienia. Warto w tym miejscu nawiązać do ogłoszenia stanowiska, o które kandydat się ubiega.

Kolejną częścią CV jest pochwalenie się swoimi sukcesami, ale tak by wyjść na osobę profesjonalną i skromną, a nie rozdmuchującą niezbyt istotne osiągnięcia zawodowe. Po tej części należy zająć się sprawnym ujęciem swojej historii zawodowej i, na samym końcu już wypisać swoje zainteresowania. Nie należy w tej części zbytnio się rozwodzić i wyszczególniać każdego możliwego elementu pasji, tylko skupić się na krótkich, rzeczowych hasłach informacyjnych.