Faktura marża – co to jest i komu służy?

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Na co dzień ludzie zawierają sporo różnego rodzaju transakcji. Ktoś nabywa jakiś produkt bądź usługę, a druga strona wystawia na to fakturę. Przedsiębiorcy wystawiają jednak różne rodzaje faktur. Może zdarzyć się tak, że zamiast zwykłej faktury vat zostanie wystawiona faktura marża. Czym ona jest i w jakich sytuacjach bywa pomocna?

Czym różni się faktura marża od zwykłej faktury?

Faktury vat wystawiane są najczęściej. Kwota podatku jest wówczas naliczana od wartości przedmiotu sprzedaży. Z kolei jeśli chodzi o fakturę marżę, odbywa się to na innych zasadach. W takiej fakturze vat jest naliczany wyłącznie od wartości marży. Nie każdy przedsiębiorca może jednak posługiwać się takim rodzajem faktury.

Dotyczy ona osób prowadzących działalność gospodarczą w ściśle określonych obszarach. Są to podmioty, które odsprzedają coś z drugiej ręki, np. używaną odzież bądź używane samochody w komisie. Faktura marża może też być wystawiana przez przedsiębiorców, którzy świadczą usługi turystyczne.

Faktura marża i jej zalety

Marża w specyficznych przypadkach wskazanych powyżej stanowi podstawę opodatkowania, więc pomimo tego, że na fakturze nie trzeba wskazywać wysokości marży, warto wiedzieć, jak się ją wylicza. Od ceny sprzedażowej odejmuje się cenę nabycia przez sprzedającego. Następnie od wyniku odejmuje się kwotę podatku i w ten sposób uzyskuje się wartość marży w czystej postaci.

Największym plusem, jeśli chodzi o wystawianie faktury marża jest to, że kupujący zapłaci de facto mniejszy podatek. Jest on wyliczany od zdecydowanie mniejszej kwoty, więc powstająca należność podatkowa jest adekwatnie niższa, zatem jest to sytuacja korzystna i opłacalna dla kupujących.

Faktura marża – co trzeba wiedzieć?

Faktura marża ma uproszczoną postać i nie musi zawierać wielu elementów, które umieszcza się standardowo na innych fakturach vat. Na fakturze marży wystarczy umieścić tylko i wyłącznie jedną kwotę, czyli sumę, za jaką zostało coś sprzedane.

Oczywiście trzeba wskazać czas i miejsce dokonania transakcji, a faktura powinna zostać opatrzona indywidualnym numerem. Powinno się jasno określić przedmiot sprzedaży oraz wskazać, w jakim terminie ma nastąpić płatność. Te elementy pozostają więc niezmienne.