Czym jest druk sublimacyjny?

biznes

Wersje demo ERPWritten by:

Wraz z rozwojem techniki i wielu pomysłowych technologii realizacja mnóstwa szalonych i niezwykłych pomysłów staje się dziecinnie prosta. Jeżeli zdarza Ci się zatęsknić za czasami sprzed ery globalizacji, gdy wystarczyło czasem pojechać kilkaset kilometrów do innego kraju, by kupić zupełnie inne niż dostępne na rodzimym rynku ubrania to mamy dobrą wiadomość. Rozwój technologii przyniósł nam zupełnie nowe możliwości. Już nie musisz szukać oryginalnych i pomysłowo wykonanych ubrań. Z łatwością możesz je stworzyć samodzielnie, wedle własnego pomysłu i projektu.

Druk sublimacyjny – czym jest?

W realizacji tego celu pomoże Ci druk sublimacyjny, który pozwala na zadrukowanie całej powierzchni ubrania dowolną grafiką o wysokiej jakości i rozdzielczości. Jest to technologia, która wymaga zastosowania zaawansowanych urządzeń, dlatego zapomnij, że zrobisz wszystko samodzielnie w domu. Lecz pamiętaj, że finalny efekt, czyli wygląd ubrania Ty kontrolujesz i zależy on w pełni od Ciebie. Nadruk sublimacyjny, zgodnie z Twoim pomysłem, zostanie naniesiony na dowolne ubranie. Wymaga to zastosowania papieru transferowego oraz prasy termicznej. Wysoka temperatura pozwoli na aplikację specjalistycznych farb wprost na materiał. Ze względu konieczność przeprowadzenia procesu w wysokiej temperaturze materiał, który będzie pokrywany grafiką powinien wytrzymywać ok. 180 st. Celsjusza.

Jeżeli łapiesz się teraz za głowę i przypominasz sobie, że 60 st. Celsjusza ustawione na Twojej pralce potrafiłoby zdemolować jakieś 90% Twojej garderoby, to z pewnością uspokoi Cię fakt, iż nacisk prasy, będący z jednym etapów wykonania nadruku trwa nie dłużej niż 60 sekund. Nie zmienia to jednak faktu, że nie każdy materiał nadaje się do zastosowania w tej technice. Powinien on zawierać przynajmniej 50% poliestru, a dopuszczalne są mieszanki zawierające choćby jedwab czy mikrofibrę. Ogólnie mówiąc: każdy materiał, który przeżyje 60 sekund w temperaturze 200 st. Celsjusza.

Sublimacja druk – o czym należy pamiętać?

Nadruk sublimacyjny jest kontrolowany trzema parametrami, którymi są czas, temperatura oraz docisk. Efekt nie zawsze udaje się uzyskać za pierwszym razem, gdyż mogą powstać odbicia matrycy na koszulce lub zagniecenia. Wymaga to czasem dobrania odpowiednich parametrów nadruku za pomocą kilku prób z różnymi ustawieniami. Ten rodzaju nadruku to rozwiązanie, którego nie da się nie polubić, ze względu na mnóstwo zalet. Sublimacja druk to sposób na wykonanie trwałej grafiki, która się nie spiera, nie blaknie łatwo oraz jest tania w wykonaniu.