Czym sugerować się przy wyborze zasilacza do efektów gitarowych?

wypoczynek

Wersje demo ERPWritten by:

Z roku na rok coraz więcej osób grających na gitarze zaczyna interesować się wykonywaniem różnego rodzaju efektów gitarowych. Nie wszyscy mają jednak świadomość, jakie aspekty należy uwzględnić wybierając zasilacz do efektów gitarowych.

Natężenie

Jest to bardzo istotny czynnik, jaki koniecznie muszą uwzględnić osoby planujące zaopatrzyć się w zasilacz do efektów gitarowych. Koniecznie trzeba pamiętać, że wartość natężenia, którą podają producenci zasilaczu do efektów gitarowych jest to tylko przybliżony maksymalny pobór. Oznacza to, że efekt może w niektórych sytuacjach przekroczyć szczytową wartość natężenia, co w konsekwencji może doprowadzić do przeciążenia zasilacza. Z kolei przeciążenie będzie skutkować przegrzaniem. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w zasilacz, który posiada zabezpieczenie chroniące przed ewentualnym przegrzaniem czy uszkodzeniem. Osoby, które chciałyby uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek powinny zdecydować się na zakup większego zasilacza.

Napięcie

Warto wiedzieć, że zdecydowana większość efektów gitarowych będzie potrzebowała standardowego napięcia wynoszącego 9 [V]. Osoby, które zatem chcą kupić zasilacz do pedalboardu nie mogą zapomnieć o uwzględnieniu napięcia. Należy koniecznie pamiętać o właściwym zabezpieczeniu. Nie wszystkie efekty są w nie wyposażone, przez co układ po przyłączeniu zasilacza ze zbyt dużym napięciem może się przepalić.

Bardzo często producenci podają napięcie od 5 do 20 [V], oznacza to tym samym, że dany efekt będzie działał po podpięciu napięcia z określonego przedziału. Warto zdawać sobie sprawę, że muzycy podejmują coraz częściej decyzję o celowym obniżeniu napięcia efektów, by uzyskać nietypowe brzmienia. Wykorzystywana są do tego celu prawie rozładowane baterie. Trzeba koniecznie podkreślić, że nie wszystkie efekty będą podatne na takie zabiegi.

Co jeszcze warto uwzględnić decydując się na zasilacz do pedalboardu?

Nie można zapomnieć, by zasilacz był właściwie stabilizowany, oznacza to, że na wyjściu napięcie zawsze powinno wynosić np 9 [V]. Warto jednak wiedzieć, że producenci niskiej jakości zasilaczy w celu zmniejszenia kosztów produkcji stosują bardzo słabą stabilizację. Ponadto warto wiedzieć, że efekty gitarowe lubią być zasilane pod napięciem, którego stabilizacja jest na właściwym poziomie. Rekomendowane jest również dla ochrony efektów gitarowych zadbać, by zasilacze były wyposażone w zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciążeniowe.