Zepsuta biżuteria srebrna – co z nią zrobić?

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Zepsuta biżuteria srebrna to problem, z którym spotyka się niejedna osoba. Możliwości jest kilka. Po pierwsze można oddać taką biżuterię do skupu. Cena skupu srebra nie pozwala jednak na uzyskanie z tytułu jego sprzedaży znacznych kwot. Waga biżuterii liczy się raczej w gramach, a ceny metali szlachetnych raczej nie pozostawiają wątpliwości co do możliwego zysku ze sprzedaży biżuterii srebrnej. Inne możliwości to oczywiście naprawa biżuterii, oraz sprzedaż jej na materiały osobie zajmującej się wytwarzaniem tego typu przedmiotów. Co zrobić z zepsutą biżuterią srebrną?

Sprzedaż zepsutej biżuterii do skupu srebra – skup srebra cena

Ceny metali szlachetnych i ich stopów na pierwszy rzut oka mogą zachęcać do sprzedaży. Faktycznie, na wielu metalach można całkiem nieźle zarobić, jednak w przypadku srebra sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Cena skupu srebra jest oczywiście zależna od próby. Próba oznacza procentowy udział srebra w danym stopie. Najbardziej korzystne cenowo jest czyste srebro (o zawartości srebra 99,9%), jest to jednak materiał dość rzadko spotykany. Jego cena w skupach wynosi około 1,50 za gram (waha się pomiędzy 1,40, a 1,60).

Cena sreber niższej próby systematycznie spada, by w przypadku niskiej próby, jaką jest 600 wynieść już poniżej złotówki za gram. Najbardziej popularne próby, takie jak 925, 875, czy 830 wyceniane są na kwoty rzędu 1,30 – 1,50 PLN za gram. Jak pokazują te liczby, w przypadku rozwiązania, jakim jest skup srebra cena nie będzie wysoka, a realny zysk można osiągnąć tylko w przypadku dużych ilości.

Sprzedaż biżuterii bezpośrednio wytwórcy biżuterii

Rozwiązaniem jest również sprzedaż biżuterii bezpośrednio do wytwórcy, który może ją powtórnie wykorzystać. Ma to sens zwłaszcza wtedy, kiedy biżuteria jest wykonana nie tylko ze srebra i posiada również inne elementy, jak na przykład różnego rodzaju kamienie itp. Na skupie takie elementy zazwyczaj nie są wyceniane w ogóle, a liczy się tylko cena srebra. Jeżeli natomiast części biżuterii będzie można wykorzystać powtórnie, być może wytwórca zapłaci znacznie więcej ni z skup.

Naprawa biżuterii srebrnej

Naprawa ma sens zwłaszcza wtedy, gdy zepsuta biżuteria ma wartość większą niż wynikałoby to tylko z wagi srebra. Jeżeli na przykład biżuteria jest zabytkowa, albo ma wartość sentymentalną warto rozważyć jej naprawę. Jedynym zyskiem w takim wypadku będzie więc uzyskanie odnowionego przedmiotu.