Czego dowiesz się z artykułu
Słabe i wypadające w nadmiarze włosy to dosyć często spotykany problem. Nasila się on zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym ale nie tylko. Jeśli wykluczyliśmy poważniejsze problemy zdrowotne, przy których jest możliwe wypadanie włosów, należy zwrócić uwagę na dietę.
Odpowiednia dieta na wzmocnienie włosów oraz ich prawidłowa pielęgnacja powinna dostarczać niezbędnych składników, które odżywią i wzmocnią włosy.
W takim razie co jeść na wzmocnienie włosów?
Dieta na wzmocnienie włosów powinna być przede wszystkim zróżnicowana, bogata w mikroelementy takie jak żelazo na włosy, cynk, miedź, witaminy A,C, E, z grupy B, a także w kwasy tłuszczowe omega-3.
Witamina A
Zadaniem tej witaminy jest pobudzenie mieszków włosowych do wzrostu. Jej niedobory w diecie powodują że włosy stają się suche i łamliwe, a końcówki mają tendencję do rozdwajania się. Na skórze głowy mogą także pojawić się zgrubienia oraz zrogowacenia. Gdzie zatem znajdziemy wit. A i co jeść na wzmocnienie włosów? Zwłaszcza brokuły, dynię, kapustę, marchew, pomidory, natkę pietruszki oraz w morel i pomarańcze.
Witamina E
Rolą wit. E jest przyspieszyć wzrost włosów poprzez stymulację podziałów komórkowych macierzy włosa. Witaminę E znajdziemy w takich produktach jak: jaja, orzechy, masło, nasiona słonecznika, dyni, w zielonych warzywach.
Witamina C
Witamina C pozytywnie wpływa na poprawne krążenie w skórze głowy oraz bierze udział w syntezie kolagenu. Najwięcej wit. C znajdziemy w czarnej porzeczce, owocach dzikiej róży, w kiszonej kapuście, natce pietruszki.
Witamina B1, B2, B6
Witaminy B1 (tiamina), B2 (ryboflawina) i B6 (pirydoksyna) biorą udział w produkcji aminokwasów, dzięki którym włosy mają siłę i energię do wzrostu. Witaminy z grupy wit. B znajdziemy przede wszystkim w botwince, w burakach, szpinaku, selerze, marchwi, jarmużu, gruszkach i ziemniakach.
Mikroelementy (żelazo, cynk, miedź)
Dieta na wzmocnienie włosów powinna być także bogata w żelazo, cynk oraz miedź. Ich niedobory zwiększają wypadanie włosów, przyczyniają się do osłabienia ich kondycji.
Żelazo na włosy jest niezbędne, aby zarówno skóra głowy jak i same włosy były pełne blasku i zdrowe. Żelazo znajdziemy w wołowinie, w gotowanej fasoli, podrobach, soczewicy, kaszy jaglanej a także w zielonych warzywach.
Cynk znajdziemy w ostrygach, nasionach dyni, orzeszkach ziemnych, w gorzkiej czekoladzie.
Źródłem miedzi jest kakao, orzechy laskowe, orzechy włoskie, groszek zielony i również gorzka czekolada.
Zatem co jeść na wzmocnienie włosów? Warto sięgać po produkty z różnych grup, bogate w witaminy i minerały opisane powyżej. Zwiększymy szanse na sukces również w przypadku odstawienia lub zmniejszenia różnego rodzaju używek.