Czego dowiesz się z artykułu
„Rozetrzyj w moździerzu wysuszone fusy winne, igły jałowca i suszone śliwki. Wcieraj w ranę razem z oliwą, następnie owiń to skrzętnie. Włóż do miedzianego moździerza olej ze skór, terpentynę sośniny, kwiaty tamaryszku i stokrotki. Rozcieraj, zmieszaj z piwem i mlekiem…”.
Jeżeli chodzi o Owrzodzenie podudzia, czyli tworzące się otwarte rany na nogach leczenie tego schorzenia ma całkiem długą historię. Dzieje medycyny, chociaż silne genialnymi umysłami i odkryciami, czasami przypominały bardziej izbę tortur niż izbę lekarską. Nie brakowało sposobów leczenia wrzodów gorącym olejem (!) czy surowym mięsem, a przytoczona „recepta” sprzed ponad 4000 lat to tylko jeden z przykładów ekwilibrystyki profilaktycznej naszych praszczurów. Szczęśliwie mamy już XXI wiek i metody leczenia owrzodzenia podudzia, jednej z najczęstszych chorób skóry nóg, są naprawdę nowoczesne i skuteczne.
Owrzodzenie podudzia – profilaktyka zapobiegawcza
Zanim przejdziemy do podstawowych metod leczenia owrzodzeń, warto zatrzymać się na chwilę przy samej profilaktyce. Można bowiem znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju żylnego owrzodzenia podudzi na kilka sposobów, takich jak noszenie pończoch uciskowych, skuteczne i bezpieczne odchudzanie oraz codzienne dbanie o skórę.
Specjalne pończochy lub podkolanówki uciskowe są tak zaprojektowane, aby uciskać nogi, poprawiając jednocześnie krążenie.Zazwyczaj są one ciaśniejsze w kostce i mniej ciasne w górnej części nogi, co zachęca krew do przepływu w górę, w kierunku serca.
Nadwaga prowadzi do wysokiego ciśnienia w żyłach nóg, co może uszkodzić skórę i powodować owrzodzenia. Profilaktyka zachowawcza wskazuje zatem na potrzebę utrzymywania stałej i prawidłowej wagi ciała. Zalecane są regularne ćwiczenia i zdrowa, zbilansowana dieta.
Powinno się także unikać siedzenia lub stania przez dłuższy czas. Pomocne może być również podnoszenie nóg podczas pracy przy biurku, kiedy tylko jest to możliwe.
Otwarte rany na nogach – leczenie
Jeżeli występują już jednak otwarte rany na nogach, leczenie ich może przebiegać wielowariantowo. Ważne aby w procesie leczenia uczestniczyli specjaliści – chirurg naczyniowy lub dermatolog. Zachwalane przez wiejskie znachorki maści domowe (maści wszelakiej) lepiej odstawić na bok.
Złotym środkiem jest zazwyczaj terapia uściskowa. Poza wymienionymi już wyżej elementami garderoby, w leczeniu używa się także bandaży. Generalnie terapia kompresyjna polega na miarowym ucisku wywieranym na podudzie, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi przez żylne naczynia powierzchowne, a zwiększenie przez naczynia głębokie, co poprawia mikrokrążenie. Czasami używa się też wypełnione powietrzem mankiety oraz sterowane elektronicznie pompy, które mają szeroki zakres regulacji siły ucisku i czasu jego trwania.
Proces gojenia owrzodzenia mogą przyspieszyć profesjonalne środki farmakologiczne na bazie alantoiny. Jest to lek pobudzający ziarninowanie ran, który usuwa tkanki martwicze skóry, oczyszcza wrzody i pobudza regenerację naskórka.
Ciekawym i nowoczesnym sposobem leczenia jest wibroterapia. Jak wykazały badania, terapia ta stosowana przez zaledwie 20 minut, skutkuje znacznym wzrostem temperatury skóry o 2 stopnie Celsjusza. Wyższa temperatura jest następstwem zwiększonego przepływu krwi, a zwiększając jej przepływ, można szybciej regenerować tkanki.