Przetwórstwo owocowo warzywne – jakie są jego rodzaje

kulinaria

Wersje demo ERPWritten by:

Przetwory z warzyw i owoców można przygotować samemu w domu. Można też produkować je nie tylko na własny użytek, ale także dla innych. Istnieją dwa rodzaje działalności: rzemieślnicze przetwórstwa działające na małą skalę oraz fabryczne z masowym zasięgiem.

Czy decydować się na rzemieślnicze przetwórstwo owocowo warzywne?

Jeśli robienie weków, twistów, kiszonek itp. przetworów z owoców i warzyw to nasza pasja, z pewnością damy radę otworzyć zakład rzemieślniczy. Zanim otworzymy działalność gospodarczą, rozejrzyjmy się wśród znajomych, przyjaciół, sąsiadów.

Zorientujmy się, czy mają czas i ochotę, by we własnym zakresie robić przetwory. Jeżeli stwierdzą, że brakuje im czasu, pomimo że takie dania lubią, wówczas będziemy wiedzieć, że to mogą być nasi pierwsi klienci.

Pierwszych prób sprzedaży możemy szukać na portalach społecznościowych, ale ważne jest założenie w Internecie własnego sklepu. Istnieje możliwość prowadzenia działalności bez jej rejestracji, ale przetwórstwo owocowe i warzywne musi być zarejestrowane od razu.

Jak otworzyć rzemieślnicze Przetwórstwo owocowo warzywne?

Jeśli chcemy produkować pewien rodzaj przetworów z warzyw i owoców, musimy od razu działalność zarejestrować. Bez względu na to, czy będziemy chcieli zajmować się przetwórstwem marynat, kiszonek, mrożonek, marmolad, konfitur itp.

Rzecz ta dotyczy także innych gałęzi przetwórstwa żywnościowego. Musimy bowiem mieć podpisane zgody z SANEPiDu, że miejsce, w którym będzie odbywać się produkcja, jest zgodna z zachowaniem zasad higieny.

Musi być nasza działalność zgłoszona do rejestru w urzędzie gminy lub miasta. Musimy stamtąd otrzymać numer REGON, a w Urzędzie Skarbowym przypiszą nam PIN. Od razu też będziemy musieli odprowadzać wszystkie składki do ZUS-u.

Przetwórstwo owocowo warzywne, a dotacja

Jeżeli dobrze napiszemy biznesplan, możemy mieć szansę na otrzymanie dotacji na rozruch z różnych instytucji pomocowych. Przyznawaniem pieniędzy na start zajmują się Urzędy Pracy, Unia Europejska, PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich), PFRON Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Są także pozarządowe organizacje wspomagające rozpoczęcie działalności gospodarczej. To np. AIP (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości), OIiP (Ośrodki Innowacji i Przedsiębiorczości), Anioły Biznesu (przedsiębiorcy, którzy za swój pieniężny wkład na Twój rozruch, oczekują w zamian część udziałów).

Możemy skorzystać również z różnych pożyczek, kredytów, które banki mają wyłącznie dla początkujących biznesmenów. Gdy będziemy spłacać raty w terminie, będziemy mieć szansę na konsolidację i dodatkowe pieniądze w ramach kolejnych pożyczek.