Czego dowiesz się z artykułu
Słowo alkomat kojarzy się nam przede wszystkim z popularną bezdotykową „świeczką” używaną przez policjantów. Tymczasem okazuje się, że alkomaty policyjne nie są jedynymi urządzaniami przeznaczonymi do badania trzeźwości. W artykule opiszemy bowiem sprzęty pozwalające udokumentować wyniki, które posłużą później jako dowód w skomplikowanych sprawach sądowych.
Alkomaty dowodowe – najważniejsze zalety
Są to niezwykle wysokiej jakości urządzenia, bardziej czułe niż alkomaty policyjne. Przydają się szczególnie wtedy, gdy trzeba z jakichś powodów powtórzyć pomiar. Jednak mogą z nich skorzystać równie właściciele firm transportowych oraz budowlanych. Czasem bywa bowiem tak, że pracodawca podejrzewa, że jego pracownik jest pod wpływem alkoholu. Mając pod ręką alkomat sprawdzi, jaki jest stan faktyczny. Określi więc stężenie alkoholu we krwi człowieka, który naraża innych ludzi na bardzo duże niebezpieczeństwo.
Alkomaty dowodowe są bardzo dokładne. Dzięki nim można przeprowadzić mnóstwo pomiarów w ciągu godziny. Wyniki te będą wyświetlane błyskawicznie, a w dalszej kolejności wydrukowane (niektóre modele umożliwiają łączenie z drukarką przez bluetooth). W dokumencie poza informacją na temat promili, nie zabraknie także imienia i nazwiska testowanej osoby oraz daty i godziny dokonania badania.
Różne funkcje i opcje alkomatów dowodowych
Te alkomaty profesjonalne wykorzystywane często przez ratowników medycznych mają bardzo ciekawe funkcje. Jedną z nich jest obracany o 360 stopni ustnik. Dzięki niemu da się przeprowadzić test trzeźwości w bardzo trudnych warunkach, to znaczy w przypadku, kiedy ma się do czynienia z osobami nieprzytomnymi. Niektóre alkomaty dowodowe umożliwiają również badanie ludzi, którzy cierpią na poważne zaburzenia oddychania. Dlatego stanowią przewagę nad testerami trzeźwości używanymi codziennie przez służby mundurowe.
Na koniec należy jeszcze dodać, że takie alkomaty profesjonalne muszą być odpowiednio skalibrowane. Tylko wówczas będą działały idealnie (zgodnie z ustalonymi, obowiązującymi normami) i przydadzą się w trakcie rozprawy sądowej. Ważne, aby owa kalibracja była przeprowadzana co pół roku, a dokładnie mówiąc – co trzysta wykonanych testów trzeźwości.