Zastrzyk adrenaliny dla każdego, czyli sporty ekstremalne, których warto spróbować

wypoczynek

Wersje demo ERPWritten by:

Czego dowiesz się z artykułu

Wielu ludzi poszukuje w swoim codziennym życiu oderwania się od nudnej rutyny. Są spragnieni wrażeń, jednak czas (i pieniądze) najczęściej nie pozwalają im rzucić wszystkiego i ruszyć w przygodę, dlatego z chęcią podejmują się okazyjnego uprawiania sportów ekstremalnych, niewymagających specjalistycznych szkoleń i przygotowania.

Skoki tandemowe

Coraz bardziej popularne i cieszące się uznaniem wśród nowicjuszy sportów ekstremalnych i ludzi szukających wrażeń są skoki spadochronowe w tandemie, czyli z instruktorem, który dba o sterowanie sprzętem i bezpieczne lądowanie. Do takich skoków wystarczy zadbać o dobre samopoczucie, resztą zajmie się pilot, który poinstruuje nas o wszystkim przed skokiem i przygotuje cały niezbędny sprzęt. Skoki tandemowe są bezpieczne i stanowią świetny prezent czy atrakcję dla spragnionych adrenaliny.

Jest to bardzo uniwersalny sport, dla ludzi o różnym wieku, a nawet o różnym stopniu niepełnosprawności! Ważne jest, aby przekraczać 125 cm wzrostu i ważyć nie więcej niż 100 – 120 kg, inne ograniczenia nie istnieją. Warto jednak zwrócić uwagę na przeciwwskazania do skoku, takie jak niestabilność kręgosłupa, padaczka, łamliwość kości czy problemy z układem krążeniowym i oddechowym, które mogą stanowić niebezpieczeństwo w powietrzu.

Bungee jumping

Kto nie słyszał o skokach na bungee? Można je znaleźć w parkach rozrywki, jak i w miejscach z zapierającymi dech w piersiach widokami. Skok następuje z wysokiego miejsca, często ze specjalnie ustawionego dźwigu, mostu, a nawet z odpowiednio przygotowanego klifu – nie ma ustalonej wysokości, często po prostu wybiera się poziom, na który mamy odwagę. Po skoku elastyczna lina napręża się i podnosi nas z powrotem do góry – w takich momentach naprawdę można poczuć się jak ptak!

Do skoku na bungee również nie potrzeba specjalistycznego szkolenia ani wysportowanej sylwetki – wystarczy mieć ukończone 16 lat i trochę odwagi do zrobienia kroku w przepaść. Należy jednak zrezygnować ze skoku przy chorobach serca, schorzeniach układu ruchu, kręgosłupa i epilepsji (tak jak przy skokach tandemowych). Również osoby powyżej 150 kg wagi powinny dobrze rozważyć podjęcie próby skoku.

Paralotniarstwo

Widok paralotni przelatujących nad głowami zawsze zapiera dech w piersiach i zachęca do wypróbowania tego sportu. Wystarczy zrobić kurs w najbliższym klubie paralotniarskim i potem cieszyć się wolnym szybowaniem w powietrzu. To jest jednak opcja dla prawdziwych pasjonatów, a ci po prostu ciekawi paralotni mogą najpierw wybrać się na lot z instruktorem w tandemie. Start zazwyczaj zaczyna się na zboczu góry, z którego zbiega się i wzbija w powietrze. Tak jak w przypadku skoków tandemowych, wyposażeniem zajmuje się instruktor, a pasażer może podziwiać i cieszyć oczy pięknymi widokami. Loty paralotnią odbywają się najczęściej w górach, na wybrzeżach z klifami, ale także są możliwe na terenach nizinnych.

Tak jak w poprzednich sportach, przeciwwskazaniami do odbycia lotu paralotnią są padaczka, wszelkie choroby serca i problemy z układem krążenia czy wysoka waga (powyżej 110 kg). Loty mogą odbywać dorośli, jak i dzieci za zgodą rodziców bądź opiekunów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.