Czym kierować się przy wyborze strun?

wypoczynek

Wersje demo ERPWritten by:

Każdy gitarzysta zgodzi się z tym, że nawet najbardziej wyćwiczone palce i lata ćwiczeń nie zdadzą się na nic, jeśli gra się na gitarze ze złymi strunami. Ponieważ struny gitarowe muszą być wymieniane raz na jakiś czas, prędzej czy później pojawi się konieczność ich zakupu. Jak więc nie wydać pieniędzy w błoto i wyposażyć swój instrument w idealne brzmienie?

Rodzaj gitary, a pasujące do niej struny

Świat gitar jest niezwykle bogaty i poza różnymi wariacjami wyróżniamy głównie klasyczne, akustyczne, elektryczne i basowe. To jaki rodzaj strun należy wybrać uzależnione jest od posiadanej gitary. Opakowania zawierające struny do gitary posiadają rzecz jasna oznaczenia do jakiego typu sprzętu są przeznaczone i w tej kwestii warto zaufać producentom oraz porzucić pomysły z eksperymentami – mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszego instrumentu. Różnica polega głównie na materiale. Do klasyków przeznaczone są struny nylonowe, do elektryków zaś, metalowe. Założenie strun nylonowych w gitarze elektrycznej sprawi, że przetworniki nie wyczują drgań, nie przekazując sygnału do wzmacniacza. Z kolei struny metalowe w klasyku prawdopodobnie wygną gryf i trwale uszkodzą instrument.

Struny dla gitary klasycznej

Wspomniane wcześniej struny nylonowe są przeznaczone dla tego instrumentu. Poza ciepłym brzmieniem idealnym do grania na chwytach charakteryzuje je największa miękkość. To idealne rozwiązanie dla początkujących gitarzystów, których opuszki palców jeszcze nie są utwardzone. Nylon powoduje dużo mniejszy ból przy dociskaniu, co pozwala na dłuższe ćwiczenia.

Struny do gitary akustycznej

Struny gitarowe przeznaczone do akustyków dają więcej możliwości i są dostępne z reguły w grubościach od dziewiątek do trzynastek. Najcieńsze wersje mają tendencję do brzęczenia przy graniu na akordach, jednak świetnie brzmią w przypadku fingerstyle (styl, w którym prawą ręką gra się palcami zamiast kostką). Najgrubsze struny są głośniejsze i bardziej wyraziste, jednak wymagają bardziej wprawionych dłoni. Czysty dźwięk na tych strunach w przypadku niedoświadczonego muzyka będzie bardzo trudny do osiągnięcia.

Struny do gitary elektrycznej

Sytuacja jest tu bardzo podobna, jak w przypadku gitary akustycznej. Najcieńsze struny czyli ósemki i dziewiątki to idealne rozwiązanie dla gitarzystów grających partie solowe. Pozwalają one łatwiej stosować na strunach takie techniki jak podciąganie, slidy czy tapping. Z kolei grubsze struny gitarowe to wybór w sam raz dla gitarzystów rytmicznych, dzięki nim ciężkie, twarde riffy osiągną dużo większą wyrazistość.