Z jakiego materiału produkuje się syntetyczne nici chirurgiczne?

Uroda i zdrowie

Wersje demo ERPWritten by:

Nici syntetyczne mają bardzo wiele zalet, dlatego też coraz częściej zastępują one tradycyjne nici naturalne. W dobrych sklepach można znaleźć nici syntetyczne wykonane z wielu różnych materiałów. Warto poznać najpopularniejsze z nich, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Rewelacyjny poliamid

We współczesnej medycynie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się poliamid, czyli nic innego jak rewelacyjny nylon. Z tego materiału szewnego produkowane są niewchłanialne nici chirurgiczne wyróżniające się jednolitą i dość gładką powierzchnią. Dzięki syntetycznym szwom można znacząco ograniczyć niepożądane reakcje zapalne zszywanych tkanek, dlatego też cieszą się one tak dużym zainteresowaniem. Pamiętać należy o tym, że nylonowa nić chirurgiczna posiada pamięć skrętu i zazwyczaj jest dość sztywna. Do największych zalet można zaliczyć dość dużą wytrzymałość na rozciąganie, czy też stosunkowo niewielką sprężystość, dzięki czemu ogranicza się ryzyko zerwania szwu. Jeżeli chcemy kupić Nić chirurgiczna sklep może zaoferować poliamid barwiony albo niebarwiony. Najmniejsze nici nylonowe odgrywają kluczową rolę w mikrochirurgii i chirurgii oka.

Polipropylen – co warto wiedzieć?

Polipropylen to kolejny rewelacyjny materiał, z którego od wielu lat produkuje się syntetyczne nici chirurgiczne. Największym atutem polipropylenu jest oczywiście jego bardzo wysoka biostabilność. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wysokiej jakości szwy nie ulegają niszczeniu pod wpływem różnorodnych enzymów tkankowych. Dużym atutem jest również to, że przez długi czas zachowują one swoją naturalną wytrzymałość mechaniczną. Polipropylenowa nić chirurgiczna doskonale sprawdzi się więc przy tych zabiegach, gdzie niezbędne jest permanentne wsparcie uszkodzonych tkanek. Plastyczne szwy są odporne na rozciąganie, dlatego też nie ma tak dużego ryzyka przypadkowego rozerwania.

Polifluorek winylidenu od A do Z

Jednym z najnowszych materiałów szewnych jest polifluorek winylidenu, czyli nic innego jak popularny PVDF. Jest to rewelacyjny materiał, który wykazuje wysoką biostabilność i zwiększoną odporność na rozciąganie. Warto wspomnieć o tym, że nici chirurgiczne wykonane z PVDF są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, niż wymienione powyżej nici z polipropylenu. Opisywane nici bardzo często wykorzystywane są na przykład do wszywania na stałe sztucznych wszczepów. Polifluorek winylidenu odgrywa także bardzo ważną rolę w rozwijającej się chirurgii plastycznej, czy też w wymagającej chirurgii rekonstrukcyjnej.