Czego dowiesz się z artykułu
Coraz więcej osób zamiast po ogólnodostępne tabletki, sięga po preparaty ziołowe. To bardzo dobra tendencja, ponieważ są naturalne, nie zawierają substancji chemicznych i powodują znacznie mniej skutków ubocznych. Ziołem o szerokim spektrum działania jest dziurawiec zwyczajny.
Dziurawiec kiedy zbierać?
Dziurawiec to roślina o wysokości ok. 1m, na łodygach rosną naprzemiennie liście z dziurkami (stąd nazwa), w których gromadzi się olejek eteryczny. Największe właściwości lecznicze mają drobne, żółte kwiatki dziurawca.
Dziurawiec kiedy zbierać? Dziurawiec pospolity kwitnie dwukrotnie, od czerwca do września. Po raz pierwszy zakwita na 24 czerwca bez względu na pogodę, stąd często nazywany jest zielem świętojańskim. Pierwszy zbiór kwiatostanu należy przeprowadzić do początku lipca. Na wyciętych łodygach pojawią się młode pędy, które zakwitną w sierpniu. Drugi zbiór należy wykonać do końca tego miesiąca.
Po zebraniu dziurawiec należy suszyć w przewiewnych i zacienionych pomieszczeniach.
Dziurawiec zastosowanie
Właściwości lecznicze dziurawca znane są już od czasów starożytnych. Obok rumianku i mięty ma najszersze zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Decydujący wpływ ma na to bogaty skład dziurawca.
Dziurawiec pospolity zawiera duże ilości flawonoidów, hyperforyny, hiperycyny, garbników, olejków eterycznych, witaminy A i C oraz wiele innych składników. To one decydują o właściwościach leczniczych dziurawca pospolitego.
Dziurawiec zastosowanie ma w leczeniu wewnętrznym oraz zewnętrznym. Do stosowania wewnętrznego stosuje się napary, wyciągi, soki z dziurawca. Wykorzystywane są głównie w leczeniu:
– dolegliwości układu pokarmowego (działa rozluźniająco na mięśnie gładkie),
– kamicy żółciowej (działa żółciopędnie),
– kamicy nerkowej (działa moczopędnie),
– stanów zapalnych jemy ustnej (działa antyseptycznie),
– depresji ( zmniejsza stany lękowe, nerwicę, stany napięcia).
Dzięki właściwościom bakteriobójczym stosowany jest do przemywania ran, do okładów na oparzenia i odmrożenia oraz w leczeniu bielactwa.
Dziurawiec wrażliwy jest na działanie promieni słonecznych, dlatego podczas jego stosowania należy ich unikać, może powodować podrażnienie skóry, a nawet jej poparzenie.