Czego dowiesz się z artykułu
Kiedy planujemy założenie rodziny, oczyma wyobraźni widzimy zdrowe, uśmiechnięte dzieci. Ich pojawienie się na świecie wydaje się takie oczywiste. Życie pisze jednak różne scenariusze i wiele par boryka się z problemem niepłodności. Jeśli także nas spotkają takie trudności powinniśmy skierować kroki do miejsca, w którym otrzymamy profesjonalną pomoc. Jest nim klinika leczenia niepłodności.
Klinika leczenia niepłodności – opieka lekarzy specjalistów
Każda Klinika in vitro dba o swoich pacjentów, zapewniając im dyskrecję podczas leczenia. Wybitni ginekolodzy czy urolodzy poprowadzą pacjenta od wywiadu medycznego, poprzez badania diagnostyczne, aż do dnia narodzin jego dziecka. Wszystkie badania i zabiegi można wykonać w jednym miejscu, co zaoszczędzi niepotrzebnego stresu.
Większość klinik leczenia niepłodności przypisuje jednego lekarza prowadzącego do konkretnego pacjenta. Specjalista ten będzie koordynował zarówno etap badań jak i leczenia. Przydzielenie lekarza prowadzącego przynosi dobre skutki, przekłada się na zaufanie, poczucie dyskrecji. Oczywiście badania będą wykonywane nie tylko przez lekarza prowadzącego, ale również przez innych specjalistów, ale to on będzie gromadził i analizował niezbędne dane by postawić jak najbardziej trafną diagnozę. Po jego stronie będzie także rozpoczęcie I kontynuowanie leczenia w oparciu o wybraną metodę główną, na przykład in vitro i techniki wspomagające.
Klinika in vitro – wsparcie psychologiczne
Klinika leczenia niepłodności ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie – powinna zapewniać pacjentom i pacjentkom wsparcie ze strony psychologa. Podczas prób zapłodnienia pojawią się chwile nadziei i chwile zwątpienia. Jest też odsetek par (szacuje się, ze jest to ok. 18%), którym mimo leczenia nigdy nie uda się zajść w ciążę. Dobra klinika in vitro je także otoczy troskliwą opieką.
Poza tym, badania naukowe dowodzą, iż czynniki psychiczne również mogą nie pozostawać bez wpływu na ludzką płodność. Rozmowy ze specjalistami, terapia psychologiczna same w sobie nie wyleczą co prawda niedrożnego jajowodu, czy problemów z jakością męskiego nasienia, ale stosowane równolegle na przykład z metodą in vitro, czy inseminacją, mogą zwiększyć szansę poczęcia dziecka.