Czego dowiesz się z artykułu
Co zrobić ze starymi monetami? Można je zachować, trzymając na strychu jako pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Można też je spieniężyć, oddając na skup starych monet.
Wartość pieniądza
Obecnie wszyscy doskonale widzimy zjawisko wypierania banknotów przez walutę elektroniczną. Jest ono o tyle ciekawe, że właśnie te banknoty lata temu po części zastąpiły monety. Nie ma w tym nic dziwnego. Ludzie poszukują ułatwień w życiu, a zastąpienie kruszcu cyferkami widocznymi na koncie bankowym na pewno takim jest.
Na tym całym szaleństwie zyskały stare monety. Podniosły one swoją wartość dzięki swojej unikatowości. Niektóre, przez lata zapomniane, stają się cenną inwestycją.
Hobby
Wiele osób, szczególnie takich, które nie narzekają na brak pieniędzy, lubuje się w zakupie numizmatów. Poprzez skup złotych monet i skup monet ze srebra oraz innych kruszców poszerzają swoją kolekcję. Spełniają wtedy również swoje ambicje posiadania unikalnych dóbr, niedostępnych dla innych ludzi.
Skup starych monet nie jest jednak tylko zwykłym hobby kolekcjonowania, takim jak np.: zbieranie znaczków czy gromadzenie kubków. To często dobra inwestycja w przyszłość.
Jak kamienie szlachetne
Wszyscy znają przykłady dywersyfikacji swoich pieniędzy w kamieniach szlachetnych, dziełach sztuki lub biżuterii. Jest to inwestycja zapobiegająca stracie swoich środków podczas krachów giełdowych lub innych załamań gospodarczych. Nie tracą one swojej wartości i mogą z powodzeniem zostać sprzedane za duże pieniądze podczas „ciężkich czasów”. Niewiele osób jednak wie, że swoistymi kamieniami szlachetnymi mogą zostać także numizmaty.
Skup złotych monet, skup monet ze srebra, czy skup monet kolekcjonerskich staje się coraz częściej inwestycją w przyszłość. Wiele starych monet, szczególnie mających wartość zabytkową, zyskują na cenie w długim czasie. Niektóre monety mogą zostać zakupione za „niewielkie” pieniądze i sprzedane za grube miliony. Idealnym przykładem jest 100 dukatów Zygmunta III Wazy, która została wybita przez mennicę w Bydgoszczy. Została ona sprzedana za 2,16 miliona dolarów. O jej cenie decydowała nie tylko jej historia i unikalność (na świecie zachowało się jedynie sześć monet tego typu), lecz również „gabaryty”. Wykonana została ze złota próby 967, waży 348,3 grama i mierzy prawie 70 milimetrów.
Drogocenne zainteresowania
Jak widać na wyżej wymienionym przykładzie – skupowanie starych monet może być zyskowne. Jest to nie tylko ciekawe hobby, lecz także inwestycja w przyszłość.