Czego dowiesz się z artykułu
Każde urządzenie elektroniczne znajdujące się w naszym domu czy samochodzie to mieszanina różnych komponentów, z których każdy pełni określoną funkcję. Na co dzień rzadko się nad tym zastanawiamy, ale jeśli sięgnąć głębiej okazuje się, że smartfon, laptop, nawigacja czy papieros elektroniczny wypełnione są zaawansowanymi technologicznie substancjami.
Żywica do zalewania elektroniki i komponentów elektronicznych
Żywica znajdująca się w każdym produkcie elektronicznym to główny i podstawowy materiał zabezpieczający znajdujące się wewnątrz urządzeń komponenty. Żywica pełni szereg ważnych funkcji, wśród których możemy wymienić: ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (promieniowanie ultrafioletowe, podwyższona wilgotność, agresywne działanie substancji chemicznych czy mocno obniżone temperatury otoczenia).
W zależności od rodzaju zabezpieczanych komponentów żywica ma swoje specyficzne parametry i odmiany i jej odpowiedni wybór oraz dopasowanie ma kluczowe znaczenie dla żywotności zabezpieczanych materiałów.
Rodzaje żywicy do zalewania elektroniki
Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów żywicy. Dwie najbardziej znane i powszechnie stosowane to żywice epoksydowe i poliuretanowe.
Żywice epoksydowe znane są ze swojej trwałości i twardości. Najczęściej stosowane są do zabezpieczenia tych komponentów elektronicznych, które są narażone z uwagi na swoje przeznaczenie na silne oddziaływanie substancji chemicznych. Żywica do zalewania elektroniki z uwagi na swoją wytrzymałość i odporność jest również często stosowana tam, gdzie konieczne jest dobre zabezpieczenie przed wysokimi temperaturami.
Żywica poliuretanowa nie jest tak twarda jak epoksydowa, dzięki temu zachowuje swoją elastyczność w niższych temperaturach i nie wywołuje zerwania komponentów, które mogą być bardziej wrażliwe na tego typu oddziaływanie. Dużą zaletą żywic poliuretanowych jest ich niższa cena.
Parametry żywicy
Wśród parametrów żywicy, które są niezwykle istotne z punktu widzenia jej przeznaczenia i pełnionych funkcji należy wymienić twardość, lepkość, kolor, czas utwardzania i palność.
Lepkość żywica związana jest z tym w jaki sposób materiał rozpływa się wokół zalewanych elementów. Przy niskiej lepkości żywica skutecznie przeniknie przez najmniejsze otwory i szczeliny w każdej płytce. Żywica o wysokiej lepkości nie rozpłynie się wokół elementów ani pod nimi, co może prowadzić do powstania niepożądanych pustek powietrznych, które mogą wpłynąć na żywotność urządzenia.
Żywica do zalewania elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.