Czego dowiesz się z artykułu
Metale szlachetne to stale rozwijająca się gałąź gospodarki. Większość ludzi posiada złom metali szlachetnych w różnych formach czy to biżuterii czy to pozostałości produktów przemysłu i chce go sprzedać. Inni konsumenci są zaś zainteresowani kupnem tanich kruszców ze złomu by inwestować w najbardziej stabilny środek oszczędności. Metale przykłady pożądania społecznego to przecież złoto, srebro i platyna i prawie każdy chce je mieć choćby w formie złomu.
Platyna skup
Platyna to jeden z najdroższych metali szlachetnych, niekiedy zwana jest nawet białym złotem. Fenomen tego kruszcu wynika nie tylko z jego wyjątkowego wyglądu, wartości ale również jest spowodowany właściwościami antyalergicznymi. Gdy złoto oraz srebro są metalami silnie alergicznymi i uczulającymi, platynę może nosić każdy bez względu na uczulenia czy schorzenia. Platyna nie wchodzi też w żadne reakcje z metalami, kwasami ani gazami, co czyni ją odporną na warunki zewnętrzne.
Ceny platyny są zależne od jakości jej złomu, zawartości innych metali i substancji w stopie oraz przedmiotu z jakiego dana próbka pochodzi. Przykładowo w klasycznym mazowieckim zakładzie platyna skup cena złomu z platyny jest podobna do ceny złota. Sprzedaż grama biżuterii z wysokiej próby 980 daje około osiemdziesięciu pięciu złotych, cena skupu grama drutu platynowego to suma rzędu stu złotych zaś gram blaszek, tygli bądź siatek platynowych to zarobek rzędu osiemdziesięciu sześciu złotych.
Ceny złomu srebra – omówienie
Faktem jest, że ceny srebra są dość niskie. Pomimo to srebro znalazło się na wysokim rankingu w amerykańskiej sondzie ,,metale przykłady prestiżu”. Dzieje się tak ponieważ psychologicznie człowiek ceni te surowce które kojarzą mu się z pieniędzmi i zarobkiem. Dawniej zaś monety bito ze srebra i złota – być może stąd ta wielka popularność obu wymienionych metali. Srebro to nie tylko najtańszy ale i najpowszechniejszy szlachetny kruszec. Ilości srebra w kopalniach świata są jeszcze ogromne, a jego ilość na rynku nie do oszacowania.
Ceny złomu srebra nie są stałe, ulegają wahaniom rynku i zawirowaniom gospodarek poszczególnych państw. Również złom srebra i obrót nim dostosowuje się do tych tendencji. Na dzień dzisiejszy wartość grama złomu srebrnego pochodzącego z biżuterii średniej próby to około tysiąc pięćset złotych, najwyższej próby to nawet tysiąc osiemset złotych. Ciekawie przedstawiają się ceny w jakich skupy nabywają luty srebrne. Ich wartość zależy od procentowej zawartości czystego srebra w lucie. Dziś to około trzystu złotych.