Co to jest przester i do czego się go używa?

Uncategorized

Wersje demo ERPWritten by:

Przester gitarowy, nazywany inaczej overdrive (z języka angielskiego) to jeden z bardziej popularnych rodzajów efektów gitarowych, który wykorzystywany jest przede wszystkim w muzyce rockowej. Przester nadaje gitarze charakterystycznego, mocnego i ciężkiego dźwięku, podobnego do innych, pokrewnych efektów – distortion i fuzz. Wykorzystanie przesteru w muzyce gitarowej to zwłaszcza solówki, aczkolwiek w heavy metalu wykorzystywany jest również do gry na gitarze rytmicznej.

Jak działa przester?

Przester gitarowy powinien w teorii symulować specyficzne brzmienie przesterowanego wzmacniacza lampowego. Przester ścina wierzchołki elektrycznego sygnału generowanego przez gitarę co prowadzi do powstania w obwiedni sygnału płaskiego odcinka, który nadaje właśnie temu efektowi charakterystycznego brzmienia.

Do przesterów używane są takiego samego rodzaju urządzenia jak w przypadku innych efektów. Zazwyczaj jest to metalowa kostka z pokrętłami ustawień i przyciskiem naciskanym nogą (stąd nazwa – pedalbox, czyli popularna kostka). Efekt przesterowania może być używany również przy pomocy wielofunkcyjnego narzędzia służącym do jednoczesnej obsługi wielu efektów – pedalboard.

Przester na wzmacniaczu

Efekt przesterowania dźwięku gitary elektrycznej może być uzyskany inaczej niż przez użycie przesteru. Popularnym rozwiązaniem jest przesterowanie dźwięku na samym wzmacniaczu, konieczne jest wtedy użycie bardzo silnego sygnału na wejściu, co wiążę się zazwyczaj z koniecznością dość głośnej gry. W nowszych modelach wzmacniaczy wykonuje się to na przedwzmacniaczu, co pozwala na osiągnięcie tego efektu nawet przy bardzo cichej grze.

Przestery gitarowe analogowe i cyfrowe

Przestery dostępne są w wersji analogowej, ale także cyfrowej. Przestery gitarowe w wersji analogowej to proste urządzenia zniekształcające sygnał gitarowy. Natomiast przestery cyfrowe to urządzenia, które symulują efekt przesterowania i bardzo często odnoszą się do bardzo znanych, klasycznych modeli wzmacniaczy lampowych, naśladując ich charakterystyczny sposób przesterowania sygnału.

Na takiej samej zasadzie jak overdrive, czyli właściwy efekt typu przester, działają również inne efekty, które w związku z tym, jak i w związku z dość podobnym brzmieniem przez niektórych gitarzystów również nazywane są przesterami. Są to efekty fuzz i distortion, również bardzo popularne i wykorzystywane w podobnych gatunkach muzycznych jak klasyczny efekt overdrive.