Jak wygląda badanie gleby?

Przemysł

Wersje demo ERPWritten by:

Gleba oraz teren, na którym mieszkamy, żyjemy lub pracujemy ma ogromny wpływ na nasz organizm, zdrowie oraz funkcjonowanie. Dlatego też wielu klientów indywidualnych oraz firm coraz częściej przejmuje się jej stanem i systematycznie zleca jej badanie. Jak wyglądanie badanie zanieczyszczenia gleb? Kto je przeprowadza i na czym ono tak naprawdę polega? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

Po co wykonuje się badanie zanieczyszczenia gleb?

W glebie mogą występować szkodliwe związki, które negatywnie wpływają na zdrowie ludzkie lub rzeczy, które na niej się znajdują. Jej skład ma przede wszystkim ogromne znaczenie dla ludzi na niej zamieszkujących, dla rolników czerpiących z niej plony lub dla osób, które z nieoczekiwanych powodów nagle zaczęły poważnie chorować. Dzieje się tak, gdyż ludzie nie zawsze szanują teren, który jest w ich posiadaniu. Do gleby dostają się szkodliwe związki np. poprzez nieszczelne zbiorniki bezodpływowe czyli tzw. popularne szamba czy z wodą deszczową z nawożonych chemikaliami pól.

Wszystkie powyższe substancje, które nieprawidłowo znalazły się w glebie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Objawia się to rożnymi chorobami skórnymi, alergiami a także zatruciami przewodów pokarmowych. Dlatego też tak ważne jest regularne i częste badanie zanieczyszczenia gleb przez specjalne laboratoria, ośrodki badawcze.

Jak wygląda badanie

Badanie zanieczyszczenia gleb polega na pobraniu próbki gleby, szczegółowym jej opisaniu oraz dokładnej analizie substancji, które się w niej znajdują. Takie badania wykonują specjalistyczne laboratoria, ośrodki badawcze, wyższe szkoły i ich studenci oraz specjalne, prywatne centra badawcze.

Powyższe firmy są w stanie przeprowadzić analizę nawet do 21 parametrów gleby i w ciągu 7 dni roboczych z dokładnym określeniem tego wszystkiego, co w glebie jest zawarte. Ma to szczególne znaczenie dla rolników, przyszłych mieszkańców danego terenu, potencjalnych kupców danej gleby lub ekologów, którzy systematycznie badają stan gleb w Polsce. Koszt takiego badania to wydatek rzędu około 100 zł.

Wnioski i analizy

Z otrzymanej analizy, klient dowiaduje się, jakie parametry ma badana gleba. Wyniki obejmują więc np.: pH, Azot, Fosfor, Potas, Wapń, Siarka, Magnez, Sód, Cynk, Miedź, Żelazo, frakcję piaszczystą, frakcja gliniastą.

Każde przekroczenie norm powyższych substancji świadczy potencjalnym zagrożeniu gleby zanieczyszczeniami co może prowadzić do ogólnej, złej jakości gleby. Wówczas osoby zlecający takie badanie powinny je po jakimś czasie powtórzyć, a w konsekwencji poszukać przyczyny takiego stanu.